Odkryjmy Będzin na nowo!

Previous Next

Będzin to miasto łączące bogatą historię z nowoczesną infrastrukturą, będące doskonałą przestrzenią do życia, inwestowania, pracy i wypoczynku. Niezaprzeczalnym symbolem Będzina jest zamek królewski położony malowniczo na wzgórzu nad Czarną Przemszą.


 
I właśnie nadbrzeżne okolice tej rzeki w bliskiej odległości od zamku postanowiliśmy przekształcić w prawdziwe centrum rekreacyjno-kulturalne Będzina – mówi prezydent miasta Łukasz Komoniewski. - Zrewitalizowane bulwary nad Czarną Przemszą mogą stać się już wkrótce prawdziwą wizytówką miasta – dodaje z przekonaniem.

 
Siłownia „pod chmurką”, bezpieczny, ogrodzony plac zabaw, nowo postawione drewniane ławki i szezlongi tworzą wspaniałą przestrzeń do wspólnego wypoczynku nad wodą i miejsce integracji mieszkańców Będzina. Strefę rekreacyjno-sportową uzupełnia forum miejskie z licznymi punktami gastronomicznymi, gdzie można biesiadować i spędzać czas ze znajomymi i rodziną.


W niedalekiej odległości od bulwarów u zbiegu ulicy Sportowej i Piłsudskiego realizowane jest obecnie kolejne przedsięwzięcie o naprawdę dużym zasięgu, jakim jest hala widowiskowo-sportowa na 2500 osób. W nowoczesnej i wielofunkcyjnej hali będą organizowane atrakcyjne imprezy sportowe, wystawiennicze i kulturalne. Na pewno jednym z ciekawszych wydarzeń będą mecze siatkówki MKS-u Będzin – będzińskiej drużyny PlusLigi. Będzie to dopełnienie całości inwestycji w śródmieściu i stworzy prawdziwy kompleks sportowo-rekreacyjny w centrum Będzina.
 

Obecnie w mieście trwają też prace związane z rewitalizacją unikatowego obiektu poprzemysłowego, jakim jest wieża ciśnień w dzielnicy Grodziec. Projekt przewiduje jej remont i nadanie nowych funkcji, m.in. odtworzenie konstrukcji dachu, wzmocnienie fundamentów oraz zagospodarowanie terenu wokół wieży: budowę schodów i miejsc postojowych oraz montaż nowoczesnego oświetlenia obejmującego lampy parkowe i iluminację świetlną wieży. Prace te mają na celu przywrócenie mieszkańcom obiektu, który jest jedną z wizytówek Grodźca i swoistym świadkiem historii oraz elementem tożsamości tej poprzemysłowej dzielnicy Będzina. W Grodźcu prowadzone są również prace związane z modernizacją parku Rozkówka, który już wkrótce zyska nowe oblicze i będzie ciekawym miejscem wypoczynku mieszkańców dzielnicy. W rezultacie zostanie tam przebudowany amfiteatr, powstaną obiekty sportowe, dydaktyczne place zabaw oraz przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, a także parking i nowe ścieżki rekreacyjne.

 
Oprócz budowy i modernizacji miejsc rekreacyjno-sportowych w mieście prowadzone są także dalsze inwestycje w placówkach oświatowych. Trwa właśnie adaptacja budynku zlikwidowanego Gimnazjum nr 1 im. Jana Dormana do potrzeb placówki wychowania przedszkolnego, tak aby można było tam przenieść dotychczasowe pięciooddziałowe Przedszkole Miejskie nr 1, działające obecnie w budynku biurowym z trudem dostosowanym na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku do potrzeb dzieci. Na parterze dawnego gimnazjum planuje się także utworzyć nowy żłobek dla ponad 60 dzieci. W nowym miejscu w budynku zlikwidowanej szkoły znajdą się miejsca na przestronne sale zajęć dla oddziałów żłobkowych i przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat z pomieszczeniami towarzyszącymi takimi jak szatnie i łazienki, sale dydaktyczne (m.in. sala do zajęć integracji sensorycznej, sala do zajęć z psychologiem, logopedą, sala do zajęć z gimnastyki korekcyjnej), sala gimnastyczna wyposażona i dostosowana do ćwiczeń dla dzieci od drugiego roku życia, kuchnia z pełnym wyposażeniem. Rozległe otoczenie budynku pozwoli na prowadzenie zajęć z dziećmi w plenerze w bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni. Przedszkole w nowej siedzibie, wykorzystujące infrastrukturę likwidowanego gimnazjum, będzie mogło stać się atrakcyjnym miejscem do aktywności fizycznej młodych mieszkańców Będzina.


- Chciałbym, aby wszyscy będzinianie byli dumni z miejsca, w którym mieszkają i zadowoleni z warunków życia, pracy i wypoczynku. Wtedy można stwierdzić, że trud wkładany w zmianę otaczającej nas rzeczywistości ma sens – mówi prezydent Łukasz Komoniewski. - Jestem przekonany, że nowe inwestycje, takie jak plaża miejska, tężnia czy zrewitalizowane bulwary nad Czarną Przemszą, będą służyć nie tylko mieszkańcom Będzina, ale okażą się atrakcyjne także dla turystów z okolicznych miast.

 
Prace modernizacyjno-budowlane toczą się w mieście swoim rytmem, choć trudny czas epidemii spowodował, że trzeba było równocześnie podjąć szereg działań mających na celu zapobieganie rozszerzaniu się koronawirusa.
 

Na terenie Będzina służby miejskie przeprowadziły akcję dezynfekcji obiektów użytkowych. Z wykorzystaniem środka o właściwościach bakterio- i wirusobójczych wyczyszczono wiaty przystankowe, barierki, poręcze, niezabezpieczone przyciski sygnalizacji świetlnej i inne elementy dotykowe. Natomiast miasto oraz spółki miejskie wprowadziły udogodnienia dla mieszkańców Będzina. Właścicielom lokalnych firm oraz odbiorcom indywidualnych zaproponowano skorzystanie z antykryzysowej oferty mającej na celu pomoc w przetrwaniu tego trudnego czasu.

 
Będzińscy uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także miejskie instytucje robią wszystko, aby pomóc w walce z koronawirusem. Niektórzy szyją maseczki ochronne, inni rysują kartki z podziękowaniami dla służby zdrowia, a wielu dodaje otuchy wieszając w oknach plakaty promujące hasło: Będzie dobrze! Nasze miasto włączyło się czynnie w ogólnopolski ruch szycia maseczek ochronnych. W ramach akcji „Będzin szyje!” maseczki szyte są przez wolontariuszy-pracowników Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Centrum Usług Społecznych i placówek oświatowych. W związku z nadzwyczajną sytuacją oraz w trosce o życie i zdrowie mieszkańców miasto Będzin przekazało wsparcie w wysokości 350 tysięcy złotych na doposażenie szpitala powiatowego.

 
- Podjęliśmy wiele kroków, aby chronić jak najlepiej mieszkańców miasta. Musimy mieć nadzieję, że uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie koronawirusa i sytuacja wkrótce się ustabilizuje – mówi prezydent Łukasz Komoniewski.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.