Abonament RTV zastąpiony opłatą audiowizualną

Abonament RTV zastąpiony opłatą audiowizualną

Szykują się istotne zmiany dotyczące finansowania mediów publicznych. Obecny abonament RTV, który od lat budzi kontrowersje i jest trudny do ściągnięcia, ma zostać zastąpiony nową opłatą audiowizualną. Ile będzie wynosić nowa danina i kogo obejmie? – podał serwis Gazetaprawna.pl

Abonament RTV jest opłatą, którą powinien uiszczać każdy, kto odbiera publiczną telewizję lub radio. Obecnie  abonament RTV wynosi 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub zestaw: telewizor i radio, oraz 8,70 zł miesięcznie za samo radio. Aby go opłacać, należy zarejestrować odbiornik na poczcie. Wielu Polaków omija jednak ten obowiązek - wcale nie rejestrując urządzeń. Kontrolerzy poczty, głównie kontrolujący firmy, mają ograniczoną skuteczność w domach prywatnych - stwierdzono.

Aby zwiększyć ściągalność opłat na media publiczne, rząd planuje zastąpienie abonamentu RTV nową opłatą audiowizualną. Wyniosłaby ona 108 zł rocznie i dotyczyłaby każdego domownika w wieku od 26 do 75 lat. Choć z pozoru niższa od abonamentu RTV (który w skali roku wynosi 327,60 zł za telewizor), w rzeczywistości opłata audiowizualna mogłaby być wyższa dla wieloosobowych gospodarstw domowych.

Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny, gdzie z rodzicami mieszkają dwójka dorosłych dzieci, opłata audiowizualna wyniosłaby 432 zł rocznie. To ponad 100 zł więcej niż obecny abonament RTV płacony za jeden odbiornik.
Jednym z głównych celów wprowadzenia opłaty audiowizualnej jest trudniejsza do uniknięcia forma płatności. Plany zakładają, że nowa opłata będzie pobierana w ramach corocznego rozliczania PIT. Dzięki temu unikanie opłaty stanie się praktycznie niemożliwe – napisano.
Choć w marcu pojawiły się informacje o tym, że opłata audiowizualna w kwietniu stanie się przedmiotem prac parlamentarnych, temat ucichł. W maju zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ogłoszono, że stawki abonamentu RTV na 2025 rok pozostaną niezmienione. Na razie brak konkretnej daty wprowadzenia nowej opłaty, ale temat jest wciąż aktualny i może wrócić na agendę parlamentarną – podsumował serwis Gazetaprawna.pl

Foto: Goniec.pl // Unsplash/Glenn Carstens-Peters, materiały własne

 
Źródło: Gazetaprawna.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.