Będą zmiany w administracji skarbowej

Będą zmiany w administracji skarbowej

Niebawem Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, ma przedstawić zmiany w strukturze urzędów celno-skarbowych. Chodzi o skuteczniejsze ściganie przestępców podatkowych. Z drugiej strony jednak uczciwym podatnikom ma być lżej. Duże podmioty KAS chce mocniej zachęcić do współpracy – podał w informacji serwis Businessinsider.com.pl

Takie zapowiedzi padły podczas spotkania Marcina Łobody, szefa KAS i wiceministra finansów, z dziennikarzami. Minister przyznał, że resort planuje działania dwutorowo. Z jednej strony chce zmienić organizację urzędów celno-skarbowych oraz urzędów skarbowych, aby lepiej ścigać oszustów i przestępców podatkowych, a tym samym zwiększać wpływy podatkowe. Z drugiej strony administracja skarbowa ma być bardziej przyjazna dla uczciwych podatników. Mało tego, szef KAS przyznał, że toczą się prace nad nową ustawą – Kartą Praw Podatnika, która wzmocni u podatników świadomość ich praw w zakresie podatków – czytamy w treści.

Przypomniano, że obecnie Krajową Administrację Skarbową tworzą: minister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dyrektorzy izby administracji skarbowej, naczelnicy urzędów skarbowych i naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Zasadniczy podział jest między urzędami skarbowymi zajmującymi się zasadniczo obsługą uczciwych podatników oraz urzędami celno-skarbowymi, które zajmują się m.in. ściganiem oszustów i przestępców – wyjaśniono dalej.

Szef KAS przyznał, że na dziś nie będzie podziału w administracji, ale są założenia horyzontalne. To strategiczny cel kierownictwa KAS. Szczegóły resort ma zaprezentować niebawem.
— Organizacja Krajowej Administracji Skarbowej powinna nadal być podzielona na organy do obsługi uczciwych podatników, którym możemy zaoferować wsparcie (urzędy skarbowe, Krajowa Informacja Skarbowa) i organy ścigające oszustów i przestępców (urzędy celno-skarbowe). Zmienimy jednak działanie, w tym strukturę urzędów celno-skarbowych, zwłaszcza jeśli chodzi o zwalczanie przestępczości zorganizowanej – powiedział Marcin Łoboda.
 
Wiceminister zapowiedział większą specjalizację służby celno-skarbowej, tak aby lepiej wykorzystać obecne zasoby ludzkie. Chodzi o to, aby lepiej wykorzystać doświadczenie funkcjonariuszy i urzędników celno-skarbowych.

Wiceminister Marcin Łoboda wyjaśnił też, że od początku roku KAS w szerszym zakresie współpracuje z innymi krajami.

Chodzi o wzmożone kontrole na granicy towarów wwożonych do Polski i przewożonych przez nasz kraj, zwłaszcza tranzytem przez Rosję i Białoruś. KAS przeciwdziała obchodzeniu sankcji nałożonych na towary rosyjskie i białoruskie, zapobiegając poprzez prowadzone kontrole sprowadzaniu do Polski i UE towarów sankcyjnych przez takie kraje jak Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i inne. Kontrolą objęte są również towary wywożone z Polski i Unii Europejskiej i w tym przypadku również w ramach obowiązujących przepisów służby przeciwdziałają obchodzeniu sankcji, sprawdzając przesyłki pod kątem m.in. pozornego wykorzystania krajów, które wcześniej wymieniłem.

Dodatkowo działania KAS pozwoliły wpisać kolejne podmioty na listę sankcyjną. W zeszłym roku nie było żadnego wniosku o sankcje – napisano dalej.

Uczciwi podatnicy mogą z kolei nadal liczyć na wsparcie administracji skarbowej.

— Podatnik ma oczywiście prawo się pomylić, a urzędnicy powinni być w stanie mu pomóc — stwierdził Marcin Łoboda.

Resort finansów chce też m.in. rozwijać i usprawniać działanie serwisu e-Urząd Skarbowy, który zapewni wgląd w sprawy podatkowe dla klientów w dowolnym miejscu i czasie. Umożliwi załatwienie większości spraw podatkowych bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Powstać ma również, przyjazna w obsłudze, aplikacja mobilna e-US.

— Chodzi o to, żeby systemy informatyczne były przyjazne oraz żeby podatnicy mogli szybko uzyskać różne dane. Chcemy, aby nasi klienci mogli szybko załatwić swoje sprawy podatkowe bez potrzeby wizyty w urzędzie skarbowym, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Taki jest cel – mówił Marcin Łoboda.

Administracja odeszła z kolei od tzw. listów behawioralnych, które zachęcały podatników do uregulowania podatków. Nie zamierza wracać do tej formy kontaktu z podatnikami. Administracja będzie teraz działać nieco inaczej. Jeśli podatnik nie zapłaci podatku, a będzie zbliżał się termin, to urzędnicy będą mogli przypomnieć o obowiązkach np. telefonicznie - napisano.
 
Resort finansów i KAS chcą również mocniej postawić na współpracę z podatnikami. Jak wyjaśnił Marcin Łoboda, wyspecjalizowane urzędy skarbowe, obsługujące największych podatników, przynoszą 80 proc. dochodów podatkowych z CIT i VAT, a do urzędów warszawskich wpływa ok. 60 proc. tych podatków. Dlatego resort planuje zmianę przepisów dotyczących umów o współdziałanie (na razie 12 podpisanych) i porozumień inwestycyjnych. Chodzi o to, aby więcej podmiotów mogło takie umowy i porozumienia podpisać z szefem KAS oraz ministrem finansów –  czytamy w podsumowaniu serwisu Businessinsider.com.pl.     (jmk)

Foto: Gov.pl //
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.