Praca zdalna, mimo licznych korzyści, może przysporzyć nam także wiele trudności, szczególnie jeśli nie przygotujemy się do niej odpowiednio. Ekspert, który pracuje zdalnie od ponad 10 lat, opublikował w serwisie CNBC listę najważniejszych błędów, które sprawiają, że praca z domu nie jest efektywna.
Tom Popomaronis, ekspert w dziedzinie e-commerce, pracuje z domu od ponad dekady. Jego "przygoda" z pracą zdalną, jak sam to określa, rozpoczęła się wraz z założeniem pierwszego startupu w 2010 r. Od tamtej pory Popomaronis zdążył na własnej skórze przekonać się, jakie błędy mogą wpłynąć na efektywność pracy zdalnej, naszą produktywność, życie prywatne i ogólną satysfakcję z tego, co się robi. W artykule opublikowanym w serwisie CNBC Make It podzielił się swoimi spostrzeżeniami – czytamy w artykule.
1. Praca w piżamie
Według badań przeprowadzonych na Northwestern University, pracownicy – niezależnie od pełnionej profesji – wykazują większą produktywność, gdy noszą ubrania, które kojarzą im się z "pójściem do pracy". Wykonywanie zadań w piżamie czy dresie nie wprowadzi twojego umysłu w "tryb pracy", a może spowodować niepotrzebny stres w momencie, gdy na horyzoncie niespodziewanie pojawi się konieczność przeprowadzenia rozmowy wideo – mówił ekspert.
2. Praca w łóżku lub z kanapy
Posiadanie wyznaczonego miejsca w domu, z wygodnym krzesłem biurowym i wystarczająco dużym biurkiem, jest bardzo istotnym elementem pracy zdalnej. Ekspert wskazuje, że warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie i przenieść swoje miejsce pracy bliżej okna, z którego dociera światło słoneczne. Może to "poprawić nastrój, poziom energii i koncentrację" - napisano.
3. Brak komunikacji ze współpracownikami
Popomaronis podkreśla, że w pracy zdalnej bardzo ważna jest regularna komunikacja ze swoim menedżerem i teamem. – Upewnienie się, że każdy bierze udział w rozmowach, […] daje mi, jako osobie zarządzającej zespołem zdalnie przez wiele lat, spokój ducha – czytamy.
4. Zaniedbywanie swojego zdrowia
Praca zdalna, z racji długiego przesiadywania w jednej pozycji, może wiązać się z różnymi dolegliwościami, m.in. bólami pleców i drętwieniem nóg. Ekspert zaleca, aby w ciągu dnia znaleźć czas na odpoczynek oraz ruch, np. poprzez regularne przerwy i wyjścia na spacer – zasugerowano dalej.
5. Brak planowania i niewyznaczanie granic
Osoby pracujące zdalnie mogą doświadczać trudności z utrzymaniem skupienia i koncentracji. Popomaronis podpowiada, aby dokładnie planować każdy dzień pracy. Można również rozważyć aktywowanie trybów skupienia na swoich urządzeniach, co umożliwi wykonywanie zadań bez zbędnych rozproszeń – wskazano .
6. Lekceważenie możliwości pracy zdalnej
Ekspert nazywa możliwość pracy zdalnej "wielkim przywilejem" i zwraca uwagę na fakt, że wiele osób nie może sobie na nią pozwolić ze względu na obowiązek fizycznej obecności w miejscu zatrudnienia. Popomaronis przyznaje, że choć do pracy z domu przyzwyczaił się dopiero po pewnym czasie, taka możliwość wpłynęła na rozwój jego umiejętności komunikacyjnych, komputerowych oraz inteligencji emocjonalnej – czytamy w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Wysokie Obcasy
Źródło: CNBC