Budowa gminnych mieszkań w praktyce

Budowa gminnych mieszkań w praktyce

Na zdjęciu: Nowy kompleks budynków z mieszkaniami komunalnymi w Strzegomiu w trakcie realizacji

W Polsce nadal jest zbyt mało inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez gminy. Tym bardziej cieszy każda z sukcesem zakończona tego typu realizacja, jak ta w Strzegomiu (woj. dolnośląskie), gdzie dobiega końca budowa osiedla z 80 mieszkaniami. Był to jeden z priorytetów obecnej kadencji strzegomskiego samorządu.

– Inwestycja została zrealizowana niezwykle sprawnie, mimo że miała miejsce w samym szczycie lockdownu oraz szalejącej inflacji. Umowę z wykonawcą robót podpisano w czerwcu 2021 r., a pierwsi lokatorzy wprowadzą się już za kilka tygodni – mówi Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia. 1- i 2-pokojowe mieszkania zostaną zasiedlone przez najbardziej potrzebujących mieszkańców, których nie stać na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 12,1 mln zł z rządowego programu wsparcia budownictwa ze środków Funduszu Dopłat. Strzegom ze swojego budżetu wyasygnował ponad 2,5 mln zł. Przebudowano również ul. Konopnicką, przy której znajduje się osiedle, wraz z instalacją nowych sieci: wod.-kan., energetyczną i oświetleniową.

Nowy kompleks budynków z mieszkaniami komunalnymi w Strzegomiu w trakcie realizacji

Równie imponujące tempo prac miało miejsce przy kompleksowej przebudowie Publicznego Przedszkola nr 3, mieszczącego się w zabytkowym obiekcie. Prace rozpoczęły się wiosną ub. roku, a już niebawem budynek zostanie oddany do użytku. 3 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, wraz z ponad 2,6 mln zł z budżetu gminy, pozwoliły na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji grzewczej i elektrycznej i wszelkie wykończenia. Zamontowano system fotowoltaiczny, monitoring, oraz iluminację elewacji zabytku.

Wśród szeregu zadań zrealizowanych w ostatnich latach przez strzegomski samorząd warto wspomnieć też m.in. o rewitalizacji Starego Miasta, parku miejskiego, dzielnicy Graby, czy terenów zielonych, tzw. „Fortu Gaj” (więcej o tym pisaliśmy tutaj>>>).


Rewitalizacja terenów zielonych, tzw. „Fortu Gaj” w Strzegomiu


Jacek Majewski

Strzegom to 12-krotny zdobywca Złotego Godła QI. Jest Laureatem Perły, Złotej Perły, Diamentu i Brylantu QI.
W tym roku odebrał swoją 13 nominację do tego godła,
a także jako pierwsza gmina w Polsce do tytułu Lider Społecznej Odpowiedzialności 2023
w kat. Solidny Samorząd.

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.