Co może europoseł?

 Co może europoseł?

Eurodeputowani, których wybierzemy w całej Europie w dniach 6–9 czerwca, będą stanowili ogromną część prawa, któremu będziemy podlegać. Wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie, cechy charakteru, a także siłę woli i odporność na pokusy korupcyjne, mają wpływ na zmienianie życia mieszkańców Unii Europejskiej (i nie tylko jej). Jakie są możliwości ich działania w Parlamencie Europejskim? Odpowiada dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene.

Prawo pierwotne reguluje kwestie ogólne dotyczące Parlamentu Europejskiego, nie określa jednak expressis verbis, co może, a czego nie może europoseł.

Pewne jest to, że europoseł nie może formalnie reprezentować swojego kraju, może natomiast, a nawet powinien – dbać o interesy obywateli UE. Europoseł może jednak starać się zrealizować interesy obywateli, które wyraźniej niż w innych państwach widzi we własnym kraju. Nie zmienia to faktu, iż eurodeputowany może angażować się w działania, w które chce, ze względu na kwestie polityczne istotne dla niego lub jego ugrupowania, nie zaś ze względu na kraj pochodzenia.

Natomiast akty prawa wtórnego (głównie statuty i regulaminy) dokładnie określają ramy, w jakich europosłowie działają. Wynika z nich, że europoseł jest wolny i niezależny, może złożyć propozycję aktu prawnego (natomiast bez Komisji Europejskiej nie ma mowy o rozpoczęciu formalnej procedury), może łączyć się z innymi posłami w grupy polityczne i dobierać osobistych współpracowników, których koszt ponosi Parlament Europejski, a także korzystać z biur, urządzeń telekomunikacyjnych i samochodów służbowych Parlamentu.

W ramach kompetencji traktatowych PE oraz zgodnie ze szczegółowymi przepisami Regulaminu PE eurodeputowani przesłuchują kandydatów na członków Kolegium Komisarzy, zadają im pytania, zatwierdzają ich kandydatury lub je odrzucają (co miało wielokrotnie miejsce), a następnie całą Komisję Europejską, mogą także wykonywać funkcję kontrolną wobec Komisji Europejskiej. A zatem europoseł może kontrolować i rozliczać działania eurokomisarzy.

A co może europoseł w świetle praktyki funkcjonowania PE i preferencji osobistych? Może całkiem wiele, choć, jak podkreśla dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, dużo zależy od tego, na ile sam zechce być aktywny i na ile intensywnie chce uczestniczyć w pracach Europarlamentu. Niewątpliwie najbardziej wpływowi europosłowie mogą naprawdę dużo w europejskiej i światowej polityce - podsumowuje autorka.


Źródło: Analiza Forum Idei / Fundacja Batorego

Foto: Business Insider // Bartosz Krupa / East News

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.