Jednym z wyznaczników tego, czy dana inwestycja deweloperska spełnia ekologiczne wymogi, jest sposób zagospodarowania wody na terenie osiedla, a szczególnie kwestia wykorzystania deszczówki. Wodę z opadów wykorzystują też miasta, tworząc m.in. ogrody deszczowe. O to, na czym polega idea miasta gąbki i czy deweloperzy w Polsce rzeczywiście wykorzystują deszczówkę w swoich inwestycjach — zapytano ekspertów zielonego budownictwa.
Pierwszym miastem w Polsce, w którym powstały ogrody deszczowe, był Gdańsk. Od 2020 r. powstało tam prawie 20 takich miejsc, a dziś obowiązują tam jedne z najbardziej rygorystycznych zasad zagospodarowania wód opadowych dla działalności inwestycyjnej. Czyli inaczej mówiąc, każdy deweloper, który buduje osiedle mieszkaniowe, musi zająć się odpowiednim zagospodarowaniem deszczówki. Na stronie Gdańskich Wód można pobrać bezpłatny poradnik „Ogród deszczowy w 5 krokach” i dowiedzieć się, jak stworzyć własne miejsce odzyskiwania deszczówki – podał w informacji serwis Businessinsider.com.pl.
Miasto-gąbka (z ang. sponge city) to miasto, w którym w odpowiedni sposób gospodaruje się wodami opadowymi. To nie tylko ogrody deszczowe, ale także zbiorniki retencyjne, więcej zieleni, parków, stawów, zielonych dachów, a mniej betonowy - wyjaśniono.
Wzorem Gdańska do idei miasta-gąbki zaczęły przekonywać się też inne regiony. W Zamościu np. tworzenie pierwszych ogrodów deszczowych stało się okazją do przeprowadzenia specjalnych warsztatów dla mieszkańców, żeby potem mogli tworzyć je także na swoich prywatnych działkach - wskazano.
Dzisiaj miastem-gąbką nazywa się też Bydgoszcz. Także Warszawa i Kraków podjęły wiele kroków, aby w odpowiedzialny sposób gospodarować wodami opadowymi – napisano dalej.
Ogród deszczowy to najprostszy sposób zagospodarowania wody. Nie wymaga bardzo skomplikowanych urządzeń ani dużych nakładów finansowych. Przypomina zwyczajny ogród, jednak składa się głównie z takich gatunków roślin, które oczyszczają wodę. Głównym zadaniem takiego ogrodu jest zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej - podkreślono.
Jak napisano w gdańskim poradniku, dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności oraz warstw filtrujących podłoża, ogród deszczowy jest w stanie wstępnie oczyścić wodę i wprowadzić ją do głębszych warstw gleby. W ten sposób woda opadowa zostaje zatrzymana w krajobrazie. Ogród deszczowy może być zaprojektowany zarówno jako rozwiązanie infiltrujące wodę opadową, jak i rozwiązanie szczelne, pełniące głównie funkcję retencyjną - wskazano.
Trójmiasto jest też pionierem, jeśli chodzi o wprowadzenie przepisów, dotyczących zagospodarowania deszczówki w nowych inwestycjach budowlanych. Przepisy są dosyć rygorystyczne, ponieważ deweloperzy często opisując swoje "ekologiczne" inwestycje w materiałach marketingowych, w sprawie odzyskiwania wody nie robili praktycznie nic.
— Jeśli chodzi o zagospodarowanie wody deszczowej na osiedlu mieszkaniowym, to mamy trzy rozwiązania — mówiła dr inż. Dorota Bartosz, dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa w Polskim
Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
— Pierwsze to tzw. mikro retencja. Jest to takie ukształtowanie terenu i roślinności, żeby można było zatrzymać deszczówkę i potem ją wykorzystać. Drugie rozwiązanie to zbieranie wody do zbiorników retencyjnych i potem wykorzystywanie jej np. do podlewania roślin. Trzecie, moim zdaniem najbardziej efektywne, ale i najdroższe, to zbieranie wody deszczowej i wykorzystywanie jej do spłukiwania toalet czy celów gospodarczych — tłumaczyła ekspertka.
Dr inż. Dorota Bartosz podkreśla też, że deweloperzy najczęściej, pisząc o odzyskiwaniu wody na swoich osiedlach, mają na myśli tylko zbieranie jej i wykorzystywanie do podlewania roślin.
— Moim zdaniem to jest za mało. Przede wszystkim powinna być wykorzystywana mikro retencja. Zawsze przecież można stworzyć małą sadzawkę lub ogród deszczowy — dodała.
Jednym z deweloperów, który zajął się zagospodarowaniem wody w swojej inwestycji na większą skalę, jest laureat nagrody PLGBC Green Building Awards — firma Allcon z Trójmiasta, która wybudowała apartamenty Atrium Oliva. Apartamenty te zdobyły także ogólnopolską nagrodę Budowa Roku 2023 oraz prestiżową European Property Awards 2022-2023 z dodatkowym wyróżnieniem FIVE STAR, a także międzynarodowy certyfikat BREEAM. Co dokładnie zostało zastosowane na osiedlu, które zdobyło aż tyle nagród? – wyjaśnił dalej serwis.
Przede wszystkim gromadzona w podziemnym zbiorniku retencyjnym woda opadowa wykorzystywana jest do automatycznego podlewania roślinności, co gwarantuje bujną zieleń nawet w najbardziej gorące lato, a jednocześnie oszczędza wodę. W przypadku braku opadów system wspomagany jest wodą z sieci wodociągowej. Sterowniki bateryjne umieszczone są w studzienkach elektrozaworowych - wskazano.
Ponadto system wyposażony jest w czujnik deszczu, odpowiedzialny za pracę wszystkich sterowników oraz czujniki wilgotności gleby instalowane przy każdej studzience zaworowej. Czujnik opadu oszczędza wodę i przedłuża żywotność systemu nawadniającego poprzez automatyczny pomiar opadu i zatrzymywanie pracy instalacji w warunkach deszczowej pogody - zaznaczono.
Zasadzone krzewy, rabaty oraz nasadzenia gęste nawadniane są za pomocą systemów kropelkowych. Sterowanie części wspólnej oparte jest na zdalnym zarządzaniu. Przy użyciu zdalnego sterowania, system zaopatrzony jest w funkcję automatycznego zarządzania wodą, co pozwala na dostosowanie czasu nawaniania do bieżących warunków pogodowych. Taki układ pomaga racjonalnie gospodarować zasobami wody - podkreślono.
To jeden z przykładów rozbudowanego systemu odzyskiwania wody w inwestycji mieszkaniowej. Na szczęście nie tylko bogaty deweloper z Trójmiasta może sobie pozwolić na tak zaawansowane ekologicznie rozwiązania. Dr inż. Dorota Bartosz wspomina, chociażby katowickie budynki TBS, w których odzyskiwana deszczówka wykorzystywana jest do celów sanitarnych i gospodarczych. Jednak nadal nie jest to normą w polskim budownictwie mieszkaniowym - stwierdzono.
Jak napisano w podsumowaniu. — Może wprowadzanie bardziej rygorystycznych przepisów także w innych regionach, poza Trójmiastem, przyczyniłoby się do większej świadomości ekologicznej inwestorów i zwrócenia uwagi na nowoczesne, cyrkularne rozwiązania w zakresie wykorzystania jednego z naszych najważniejszych zasobów — wody . (jmk)
Foto: mat-instal.pl //
Źródło: Businessinsider.com.pl