Eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie

 Eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie

Litwa proponuje Komisji Europejskiej eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie. Ma być to alternatywna trasa eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów po tym, jak Rosja wycofała się z umowy zbożowej – podał serwis Money.pl

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów – czytamy w informacji.

Infrastruktura bałtycka może stać się opłacalnym i niezawodnym szlakiem tranzytowym dla ukraińskich produktów. Bałtyckie porty morskie mają dużą zdolność do przeładunku produktów rolnych - 25 mln ton rocznie dla samego zboża - napisano w liście, który wystosowali litewscy ministrowie.

W komunikacie MSZ Litwy zauważono, że "uproszenie procedur administracyjnych na granicy polsko-ukraińskiej, przeniesienie procedur celnych do portów bałtyckich może pozwolić na kilkukrotny wzrost transportu drogowego i kolejowego produktów rolnych".

Litewski minister transportu Marius Skuodis przed kilkoma miesiącami wskazał, że kolejki na granicy ukraińsko - polskiej utrudniają płynny transport ukraińskiego zboża koleją na Litwę przez Polskę – podano w treści.

Dlatego proponuję się m.in. przeniesienie kontroli celnych i sanitarnych z granicy ukraińsko-polskiej do portu w Kłajpedzie oraz poprawę śledzenia ładunków na terytorium Polski.
Rosja w ubiegłym tygodniu wycofała się z umowy zbożowej, która gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne – przypomniano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: WNP // Shutterstock
Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.