Gazociąg Polska – Litwa połączy kraje bałtyckie

Gazociąg Polska – Litwa połączy kraje bałtyckie

Gazociąg Polska – Litwa zostanie udostępniony do przesyłu gazu już 1 maja 2022 – podał operator Gaz-System.

Gazociąg ma mieć łączną długość 522 km, z czego 357 km w Polsce i około 165 km na Litwie). Ma umożliwić przesyłanie gazu nie tylko na Litwę, ale i na Łotwę oraz do Estonii. Jednym z celów tej inwestycji była integracja krajów bałtyckich z unijnym rynkiem gazu – informuje serwis Businessinsider.com.pl.

Celem projektu jest budowa nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Stronami projektu są: operator polskiego systemu przesyłowego oraz operator litewskiego systemu przesyłowego – wyjaśnia serwis gaz-system.pl

Połączenie międzysystemowe Polska – Litwa (GIPL) jest postrzegane przez Komisję Europejską jako infrastruktura przyczyniająca się do integrowania europejskiego systemu gazowniczego i kształtowania zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy. Celem projektu jest budowa nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, umożliwiając zróżnicowanie kierunków dostaw gazu do krajów bałtyckich – czytamy w informacji.


Foto: Gazociąg Polska-Litwa

Gazociąg przyczyni się do eliminacji tzw. „wysp energetycznych”, czyli regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku, a także do zintegrowania krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej, zapewniając również dostęp do globalnego rynku LNG, np. poprzez Terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu – informuje portal.

Powstanie gazociągu wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym, zwłaszcza w układach kogeneracyjnych, przy jednoczesnej produkcji ciepła i energii. Inwestycja przyczyni się do wzrostu konkurencyjności północno-wschodnich regionów Polski. Nowa infrastruktura przesyłowa pozwoli na odbiór paliwa gazowego za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej, ale także na bezpośrednie przyłączenie dużych odbiorców przemysłowych do systemu gazociągów wysokiego ciśnienia.

Pojawi się ponadto możliwość gazyfikacji regionów do tej pory pozbawionych dostępu do gazu ziemnego – czytamy dalej w informacji.

Dzięki realizacji inwestycji możliwe będą:
• rozwój systemu przesyłowego na nowych terenach oraz poprawa parametrów technicznych sieci w skali całego kraju;
• podniesienie atrakcyjności północno-wschodnich regionów Polski dla nowych inwestycji;
• promocja wykorzystania gazu ziemnego jako niskoemisyjnego paliwa do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych Unii Europejskiej.

Tłocznia Gazu Gustorzyn będzie odpowiadała za umożliwienie rozprowadzenia gazu m.in. z Norwegii (Baltic Pipe) w kierunku tłoczni, a następnie skierowania tego strumienia m.in. w kierunku Litwy i pozostałych krajów bałtyckich (GIPL). Dzięki budowie takich obiektów, jak tłocznia gazu w Gustorzynie, GAZ-SYSTEM będzie miał możliwość elastycznego sterowania przepływami gazu i przesyłania tego surowca do odbiorców w całej Polsce, jak również do krajów sąsiadujących – wyjaśnia dalej portal.

Istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez polskiego operatora podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą będzie można przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych – stwierdził portal.    

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ponad 550 mln euro – czytamy w informacji.

Testy na przepustowość w punkcie połączenia systemów polskiego i litewskiego zaplanowano na kwiecień 2022 r. – podsumowuje serwis.  (jmk)

Foto: / Kresy24.pl / Kierunek Chemia /
Źródło: / Businessinsider.com.pl / Gaz-system.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.