Jak poinformowało WHO, na świecie rozprzestrzenia się niebezpieczny wariant bakterii zwanej Klebsiella pneumoniae. Mutacja hvKp jest oporna na antybiotyki i może potencjalnie wywołać kolejną pandemię. Eksperci ostrzegają, że pojawiła się ona już w 16 krajach na świecie, również europejskich – napisano w serwisie Radiozet.pl
Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegają przed potencjalnie śmiertelnym wpływem mało znanej bakterii zwanej Klebsiella pneumoniae. Patogen zaobserwowano w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii i USA, a także w Algierii, Argentynie, Australii, Kanadzie, Kambodży, Chinach, Indiach, Iranie, Japonii, Omanie, Papui Nowej Gwinei, Filipinach, Szwajcarii i Tajlandii – wskazano w treści.
Chodzi dokładnie o hiperwirulentny szczep hvKp, w tym jego podtyp ST23-K1, należący do typu sekwencyjnego ST23. Wirulentność to zdolność do wywoływania infekcji, dlatego zmutowana Klebsiella pneumoniae stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludności na całym świecie, a infekcje mutacją hvKp charakteryzują się wysoką zachorowalnością i śmiertelnością. Klebsiella pneumoniae uznawana jest za patogen „wysokiego ryzyka”, który może wywołać kolejną pandemię – stwierdzono dalej.
Klebsiella pneumoniae rozprzestrzenia się błyskawicznie, a przy tym jest odporna na antybiotyki, w tym antybiotyki "ostatniej szansy", czyli karbapenemy. Powoduje m.in. zapalenie płuc, stan zapalny układu moczowego czy układu pokarmowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W krótkim czasie może doprowadzić do zakażenia krwi (sepsy). Bakteria przenosi się z jelita drogą pokarmową głównie przez brudne ręce. Do zakażenia może dojść też w wyniku spożycia skażonej wody czy jedzenia. Nowy szczep Klebsiella pneumoniae jest niebezpieczny nawet dla zdrowych osób – podsumował serwis Radiozet.pl (jmk)
Foto: KtoMaLek.pl //
Źródło: Radiozet.pl