Międzynarodowy Instytut Rozwoju Zarządzania (IMD) opublikował ranking najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. W pierwszej dziesiątce znalazło się sześć państw ze Starego Kontynentu. Sprawdzono, gdzie plasuje się Polska.
Ranking Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) obejmuje dużą część Europy, a także Amerykę Północną, pozostawiając jednak pewne martwe pola w Ameryce Łacińskiej, Azji i przede wszystkim w Afryce (w tym roku oceniono jedynie cztery gospodarki afrykańskie). Podobnie jak w latach poprzednich w rankingu konkurencyjności dominuje Europa. W pierwszej dziesiątce rankingu sześć pozycji zajmuje Stary Kontynent, w tym trzy miejsca w pierwszej piątce - wskazał w informacji serwis Forsal .pl.
W pierwszej dziesiątce znajdują się trzy gospodarki Azji, jednak nie są to największe kraju regionu: Chiny (14), Indie (39), Japonia (38) i Korea Południowa (20). Zamiast tego najwyższe wyniki w regionie osiągnęły Singapur (1), Hongkong (5) i Tajwan (8) – wskazano w treści.
W najnowszym rankingu konkurencyjności na podium znalazły się Singapur, Szwajcaria i Dania - czytamy dalej.
Podczas gdy Dania spadła o dwa miejsca po zajęciu pierwszego miejsca na liście w latach 2022 i 2023, Singapur przeskoczył z 4. miejsca na 1 pozycję. Tegoroczny sukces Singapuru przepisywany jest bardzo wysokim wynikom w zakresie efektywności rządów i efektywności biznesowej. Druga w zestawieniu 2024 r. Szwajcaria w poprzednim rankingu plasowała się na pozycji 3.
Europa z sześcioma gospodarkami w pierwszej dziesiątce po raz kolejny znalazła się w czołówce rankingu, mimo że w pierwszej dwudziestce tegorocznego rankingu nie ma ani jednej potęgi gospodarczej regionu. Niemcy uplasowały się na 24. pozycji, Wielka Brytania na 28. miejscu, a Francja na 31 - napisano.
Mimo, że od 2022 r. konkurencyjność Polski rośnie, to nadal plasujemy się na dość odległej pozycji. Przed dwoma laty Polska plasowała się na 50. pozycji. Rok później była 43., a w 2024 r. na 41 pozycji - wyliczono.
Ale były też lepsze czasy dla polskiej gospodarki. W 2020 r. Polska zajmowała 39. miejsce – przypomniano w informacji.
Ranking najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata zamykają państwa z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Według zestawienia IMD wśród 67 badanych państw najmniej konkurencyjne gospodarki miały Wenezuela (67), Argentyna (66), Ghana (65), Nigeria (64), Peru (63) i Brazylia (62) – napisano w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Forsal // Shutterstock
Źródło: Forsal.pl