Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany

Zgodziliśmy się skierować do Rady UE wniosek o realizację KPO – poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni – o czym informuje serwis Businessinsider.com.pl

– Polska musi jednak wykazać, że "kamienie milowe" zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy – zaznaczyła Komisja Europejska.

Kamienie milowe" zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy – zaznacza Komisja Europejska.

Kamienie milowe, jak podkreślają unijne władze, są "związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa".

– Pozytywna ocena polskiego KPO to ważny krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy – podkreśliła KE.

W związku z akceptacją KPO do Warszawy przyjeżdża przewodnicząca Ursula von der Leyen. Spotka się z prezydentem i premierem – informuje serwis Businessinsider.com.pl

Batalia o środki, które mają wesprzeć gospodarkę po pandemii, trwała wiele miesięcy, a kością niezgody między Polską a Komisją Europejską była przede wszystkim sytuacja w polskim sądownictwie.

Te "kamienie milowe" to przede wszystkim najważniejsze kwestie dotyczące niezależności sądownictwa.

TSUE 14 lipca 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich.

Oczekiwania obu stron zmieniła nieco sytuacja w Ukrainie i wydawało się rozmowy na temat porozumienia przyspieszyły. Były już minister rozwoju i technologii Piotr Nowak przekazał nawet, że w Komisji Europejskiej jest polityczna zgoda na uruchomienie pieniędzy z KPO dla Polski.

Następnego dnia nastroje tonował szef KPRM. – Byłbym raczej ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO. Też w ostatnich miesiącach kilkakrotnie od urzędników w Brukseli słyszałem, że jesteśmy w przełomowym momencie, a później rzeczywistość negatywnie te informacje weryfikowała – ocenił. W podobnym tonie wypowiadał się m.in. rzecznik rządu – napisano w informacji.

O nadchodzącym porozumieniu informował już także następca Nowaka Waldemar Buda. Ostatecznie minął kwiecień, a zielonego światła z Brukseli wciąż nie było. W maju politycy zapewniali, że dogadali się z Komisją Europejską – przypomniał serwis.

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska zawnioskowała o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej – wyjaśnia serwis Businessinsider.com.pl

Jak podał rząd, wsparcie w ramach KPO koncentruje się na interwencjach, które przyczyniać się będą do pobudzenia gospodarki, inwestycji, wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia. Środki dostępne dla Polski rozdysponowano pomiędzy pięć komponentów KPO. Są to:
1.    Odporność i konkurencyjność gospodarki;
2.    Zielona energia i zmniejszenie energochłonności;
3.    Transformacja cyfrowa;
4.    Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia;
5.    Zielona, inteligentna mobilność;

Foto: Fundusze Europejskie

Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.