Polecamy pasjonującą, barwną, pełną trafnych obserwacji opowieść o wielkomiejskiej klasie średniej - "Powszednia historia" - debiut Sebastiana Nowaka

Polecamy pasjonującą, barwną, pełną trafnych obserwacji opowieść o wielkomiejskiej klasie średniej - "Powszednia historia" - debiut Sebastiana Nowaka


Sebastian Nowak
POWSZEDNIA HISTORIA

Nasycona bezpretensjonalnym poczuciem humoru debiutancka powieść Sebastiana Nowaka!

„I just gotta get out of this prison cell/ One day (someday) I’m gonna be free, Lord!”. Oto motto „Powszedniej historii” Sebastiana Nowaka zaczerpnięte z przeboju „Somebody To Love” grupy Queen. Przyświeca ono bohaterom powieści: architektce wnętrz Janie, wykładowcy Ludwikowi, agentowi nieruchomości Krzyśkowi oraz jego partnerowi Stachowi. Wszystkim udało się zerwać z pruderyjną obyczajowością, a puste półki sklepowe pozostają dla nich jedynie miejską legendą. Dzięki talentowi, ciężkiej pracy, latom wyrzeczeń i wachlarzowi możliwości, jaki przyniosły nowe czasy, stali się wolni. I pełnymi garściami czerpią z życia. Tylko czy śnienie postkomunistycznego amerykańskiego snu daje im szczęście? Czy Freddie Mercury okaże się odpowiednim patronem, a Carrie Bradshaw właściwą matroną?

Sebastian Nowak zagląda pod podszewkę codzienności młodych i wykształconych, tych, którym „się udało”. A przy tym, wzorem badaczy chłopskiej historii Polski, rzuca okiem na sztafetę pokoleń. Wspomina niepiśmiennych pradziadków, babki zakuwające do matury tuż przed porodem i wreszcie – rodziców, którzy za awans zapłacili bardzo wysoką cenę. Tak zarysowane tło pozwala spojrzeć na doświadczenia Jany, Ludwika, Krzyśka i Stacha z zupełnie innej perspektywy. Czy historia stanie się nauczycielką życia i rozwiąże tzw. problemy pierwszego świata? A może w ostatecznym rozrachunku niewiele zmieniło się przez ostatnie sto lat?

„Powszednia historia” wciąga i imponuje literacką werwą. Sebastian Nowak łączy przenikliwe spojrzenie kulturoznawcy z nerwem pełnokrwistego ironisty, dzięki czemu jego debiut (!) skrzy się od celnych, wręcz przeszywających spostrzeżeń. Od „Powszedniej historii” trudno się oderwać i... łatwo przejrzeć się w niej jak w lustrze, by w doświadczeniach bohaterów odnaleźć swoje własne.

„Był romans, nie ma romansu, a co pomiędzy? Sto lat marzeń o lepszym życiu, przekazywanych w sztafecie z pokolenia na pokolenie.
Tą brawurową powieścią, w której czasy i osoby wirują jak na rozpędzonej karuzeli, Sebastian Nowak udowadnia,
że historie o miłości wciąż potrafią pomieścić w sobie cały świat”
Maciej Jakubowiak

„W Powszedniej historii Nowak pokazuje nam ludzi, którym życie bardziej się przydarza, niż spełnia, a mimo to do zdjęcia pozują dumnie, tak jak stoją.
W dresie, na kacu, świeżo po zerwaniu. Ich opowieści z pozoru podobne są do wielu innych, ale opisane zostały wyjątkowo,
z jedynym poczuciem humoru, który szanuję: absurdalnym, dosadnym, lecz życzliwym. Czytajcie tę książkę”
Olga Hund

Sebastian Nowak – rocznik '91. Chłopak z Radomia, od przeszło dekady mieszka w Krakowie. Absolwent filologii polskiej oraz kulturoznawstwa i wiedzy o mediach. Zawodowo przez niemal 10 lat był związany z Wydawnictwem Literackim, gdzie współpracował z największymi, m.in. z Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, Ignacym Karpowiczem, Szczepanem Twardochem. W 2021 r. znalazł się w gronie trzech osób z całego świata wybranych przez Mediolan Miasto Literatury UNESCO do udziału w programie rezydencyjnym dla przedstawicieli rynku książki. Prywatnie nie je mięsa i kocha swojego pieska. „Powszednia historia” to jego debiut.
            
Książka jest dostępna na empik.com>>>
   
Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o
ul. Domaniewska 48
02-672 Warszawa 
tel. 22 828 98 08

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.