Kwota limitu odliczenia w składce zdrowotnej

 Kwota limitu odliczenia w składce zdrowotnej

Ile składki zdrowotnej można odliczyć od podatku? Pytanie to niewątpliwie zadaje sobie niejeden przedsiębiorca, który może czuć się zdezorientowany zmianami, jakie w 2022 roku wprowadził Polski Ład. Ten w swojej formie 2.0 dał jedynie wybranym możliwość odliczenia składki zdrowotnej w kwocie, którą 19 grudnia w specjalnym obwieszczeniu podało Ministerstwo Finansów – napisano w serwisie Interia.pl.

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu na początku 2022 roku, w życie wszedł szereg zmian dotyczących rozliczeń podatkowych. Jedną z nich była zmiana dotycząca składki zdrowotnej – zaznaczył serwis.

Przed zmianami jej wysokość była ustalana dla wszystkich na podstawie średniego wynagrodzenia, którego wartość podawał Główny Urząd Statystyczny. Obecnie sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ zniesiono możliwość jej odliczenia wobec wszystkich płatników PIT. Inaczej też się ją nalicza, ponieważ obecnie odbywa się to w oparciu o dochód – czytamy w wyjaśnieniu.

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy rozliczający się według 19-procentowej stawki opodatkowania. W przeciwieństwie bowiem do podatników rozliczających się zgodnie ze skalą podatkową oraz ryczałtowców, w żaden sposób nie mogli skompensować sobie podwyższonej wartości składki. Ci pierwsi mogli natomiast liczyć na podwyższenie kwoty wolnej od podatku do pułapu 30 tys. zł, a drudzy cieszyć się z tego, że składkę zdrowotną oblicza się im w oparciu o najniższą krajową – podano dalej.

W wypadku, w którym podatnicy liniowi objęci stałą wartością opodatkowania 19 proc. dochodu rocznego, nie mieli żadnej rekompensaty związanej z wyższą składką zdrowotną, Ministerstwo Finansów zdecydowało się zastosować wobec nich specjalny mechanizm. Podatnicy liniowi, którzy są bez możliwości korzystania z niższego progu podatkowego oraz rozliczenia kwoty wolnej od podatku, otrzymali bowiem możliwość odliczenia od dochodu wskazanej przez resort finansów kwoty - tłumaczy dalej Interia.pl.

W 2022 było to jeszcze 8 700 zł w skali całego roku. Tymczasem 19 grudnia w Monitorze Polskim Ministerstwo Finansów obwieściło, że od 2023 roku limit odliczenia składki zdrowotnej to 10 200 zł. W tym miejscu należy przypomnieć, że wobec podatników liniowych stawkę składki zdrowotnej ustalono na poziomie 4,9 proc. uzyskanego przez tych przedsiębiorców dochodu – wyjaśniono w posumowaniu. (jmk)

Foto: inFakt
Źródło: Interia.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.