Jak podał za "Pulsem Biznesu" serwis Gazetaprawna.pl, pracodawcy skarżą się, że resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk nie poddaje konsultacjom projektu ozusowania umów cywilnoprawnych, mimo że jest gotowy od kilku miesięcy.
W kwietniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej komunikowało, że od 2025 roku wszystkie umowy zlecenia i o dzieło będą objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Niezależnie od liczby posiadanych umów od każdej pracodawca lub zleceniodawca będzie musiał odprowadzić składki na ZUS.
Jak podano, powołując się na odpowiedź resortu rodziny, obecnie oskładkowanie umów zleceń i umów o dzieło jest poddawany pracom analitycznym.
"Projekt ustawy był omawiany na ostatnim posiedzeniu KERM [Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - przyp. red.]. Po wypracowaniu ostatecznych decyzji projekt ustawy będzie procedowany zgodnie z obowiązującym procesem legislacyjnym. Dopiero od momentu uzyskania wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy zostanie przedstawiony opinii publicznej. Ostateczne decyzje o zakresie reformy będą podejmowane na poziomie rządowym” - odpowiedziało biuro prasowe resortu.
Arkadiusz Pączka w rozmowie z PB wskazał, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu nie mogą zapoznać się z projektem.
— Domagamy się udziału w pracach nad nim, gdyż rodzi on poważne koszty i obowiązki po stronie pracodawców. Apelujemy do pani ministry, aby jak najszybciej go ujawniła i umożliwiła konsultacje - mówił Arkadiusz Pączka.
I dodał, że obawia się, iż projekt może zostać przyjęty bez konsultacji, a wówczas "po raz kolejny okazałoby się, że obietnice rządu dotyczące rzetelnych konsultacji nie zawsze są realizowane".
O tym, że oskładkowanie umów zlecenia i umów o dzieło to pomysł rządu Mateusza Morawieckiego, przekonywał ostatnio Maciej Berek, członek Rady Ministrów, w Polsat News.
Jak napisano w podsumowaniu. — "O oskładkowaniu umów zlecenia i umów o dzieło zdecydował rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Wpisał to do KPO jako jeden z warunków zaproponowanych Komisji Europejskiej. Intensywnie negocjowaliśmy z KE, weryfikując możliwość zmodyfikowania, odstąpienia od tego warunku, ale po stronie KE nie ma zgody na zmianę. (W tej sprawie nadal trwają analizy w ramach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów)" - napisał Berek w serwisie X. (jmk)
Foto: Kadry – Infor // Shutterstock
Źródło: Gazetaprawna.pl