Jeden z instrumentów naukowych, znajdujących się na pokładzie przebywającego od kilku miesięcy na Marsie łazika Perseverance, uzyskał niewielką ilość czystego, nadającego się do oddychania tlenu z rozrzedzonej atmosfery tej planety - poinformowała agencja kosmiczna NASA.
Niewielki instrument nazwany MOXIE uzyskał 5 gramów tlenu, wystarczającego na ok. 10 minut oddychania, z atmosfery Marsa składającej się w 95 proc. z dwutlenku węgla. Pozostałe 5 proc. atmosfery na Marsie, której gęstość jest równa zaledwie 1 proc. atmosfery ziemskiej, składa się głównie z azotu i argonu. Wolny tlen występuje na Marsie w ilościach śladowych.
Próbkę atmosfery MOXIE podgrzał do bardzo wysokiej temperatury, aby oddzielić atomy tlenu od atomów węgla. Eksperyment był pierwszą udaną próbą wykorzystania zasobów innej planety do bezpośredniego użycia przez człowieka.
Naukowcy NASA podkreślają, że trudno przecenić wagę tego faktu. To pierwsza technologia, która umożliwi przyszłym astronautom żyć na powierzchni innej planety, korzystając z jej zasobów.
M.S.
Źródło: forsal.pl
Zdjęcie: komputerswiat.pl