Niskie zaangażowanie pracujących Polaków, wyniki raportu

Niskie zaangażowanie pracujących Polaków, wyniki raportu

Zaledwie 10 proc. pracujących Polaków deklaruje, że jest zaangażowanych w swoją pracę – wynika z najnowszego raportu Instytutu Gallupa "State of the Global Workplace 2024". Wynik ten plasuje Polskę na 32. miejscu wśród 38 krajów europejskich, czyniąc ją jednym z najsłabszych pod tym względem krajów na kontynencie – zaznaczył serwis Businessinsider.com.pl.

Tylko w sześciu krajach Europy pracownicy deklarują mniejsze zaangażowanie w pracę niż w Polsce – podano.

Do tego 30 proc. polskich respondentów przyznało się, że dzień przed badaniem odczuwało stres – napisano dalej

Gallup oszacował, że 62 proc. pracowników na świecie nie angażuje się w swoją pracę, kosztuje to globalną gospodarkę 8,9 bln dol., czyli 9 proc. światowego PKB – wskazano.

Wśród ankietowanych w Europie do mniejszego zaangażowania w pracę zawodową niż Polacy przyznali się jedynie obywatele Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoch, Luksemburga i Francji. Natomiast w trójce najbardziej zaangażowanych w działalność zawodową są Rumuni, Albańczycy i Islandczycy. Zaangażowanie definiowane jest przez Gallupa jako entuzjazm i oddanie się wykonywanej pracy – czytamy w wyjaśnieniu.
 
Wyniki raportu wskazują również na trudności emocjonalne, z jakimi zmagają się polscy pracownicy. Aż 30 proc. badanych przyznało, że dzień przed przeprowadzeniem sondażu odczuwało stres, co choć mieści się w średniej europejskiej, nie jest powodem do optymizmu. Najbardziej zestresowani są respondenci z północnego Cypru, Malty i Grecji, gdzie odpowiednio 65 proc., 58 proc. i 56 proc. osób zadeklarowało doświadczenie stresu. W kontrze do nich znajdują się m.in. Duńczycy – tylko 20 proc. badanych w tym kraju odczuwało stres - podano.

Problemy ze zdrowiem emocjonalnym i brakiem zaangażowania w pracy przekładają się na niską satysfakcję z życia. W Polsce jedynie 36 proc. respondentów stwierdziło, że jest zadowolonych ze swojego życia, co stawia Polaków na 31. miejscu w Europie. Dla porównania Finowie, plasujący się na szczycie zestawienia, mogą pochwalić się wynikiem 83 proc., a Cypryjczycy z północnej części wyspy zajmujący ostatnie miejsce – zaledwie 18 proc. - wskazano dalej.

Polscy ankietowani pytani o perspektywy rynku pracy podzielili się na niemal równe grupy – 51 proc. oceniło, że obecnie jest dobry czas na poszukiwanie nowej pracy, co może świadczyć o narastającej frustracji wobec obecnych warunków zatrudnienia.
 
Dane dotyczące emocji takich jak złość i smutek sytuują Polskę w środku europejskiej stawki. Raport wykazał, że 17 proc. polskich respondentów wyraziło emocje związane ze złością, a 14 proc. doświadczało smutku w dniu poprzedzającym badanie. Mimo to są to wyniki lepsze niż globalne, gdzie aż 41 proc. badanych odczuwa stres, a 21 proc. złość – podano w treści.

Ogólnoświatowe dane pokazują, że podobne problemy dręczą również pracowników w innych krajach. Gallup szacuje, że aż 62 proc. pracowników na świecie nie angażuje się w swoją pracę, co generuje straty dla globalnej gospodarki w wysokości 8,9 bln dol., czyli 9 proc. światowego PKB - wskazano.

Raport instytutu Gallupa powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych w 2024 r. wśród około tysiąca respondentów w blisko 150 krajach. Co istotne, badanie nie uwzględniało pytań dotyczących wpływu sztucznej inteligencji na miejsca pracy, mimo że jest to temat coraz szerzej dyskutowany na rynku pracy – wyjaśniono w podsumowaniu.  *(jmk)

Foto: Pixabay.com //
Źródło: Businessinsider.com.pl
 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.