Nord Stream 2 bez zgody nadzoru niemieckiego, wypełniony już gazem technicznym

Nord Stream 2 bez zgody nadzoru niemieckiego, wypełniony już gazem technicznym

W Nord Stream 2 już płynie gaz, choć jeszcze "techniczny", który nie może jednak dostać się do odbiorców do momentu dopełnienia certyfikacji. Operator gazociągu podał, że wpompowano go 177 mln m sześc.

Na pytanie, gdzie jest gaz, którego brakuje w europejskich magazynach, to część odpowiedzi brzmi - w Nord Stream 2. Rosjanie wypełnili już nowy gazociąg "gazem technicznym". Nord Stream 2 musi przejść certyfikację w Niemczech i to potrwa jeszcze około trzech miesięcy – informuje serwis Businessinsider.com.pl.

Jak podaje serwis - pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca - poinformował w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG.

"Według stanu na 18 października procedura zapełniania gazem pierwszej nitki (...) została zakończona. Zgodnie z planem i wymogami projektowymi nitka została zapełniona tzw. gazem technicznym, w ilości około 177 mln m sześc., co zapewnia poziom ciśnienia 103 bary w gazociągu" - głosi oświadczenie. Dodano w nim, że taki poziom ciśnienia "jest wystarczający, by w przyszłości rozpocząć przesył gazu" – podano w treści informacji.

Operator dodał, że przy drugiej nitce trwają prace przygotowujące ją do uruchomienia – napisano dalej.

Nord Stream 2 powinien uzyskać certyfikację regulatora niemieckiego i do tego momentu formalnie nie może przesyłać nim gazu do odbiorców. Rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" prognozował, że decyzja w sprawie certyfikacji zapadnie dopiero 8 stycznia 2022 roku. Dokumenty niezbędne do certyfikacji Nord Stream 2 trafiły już do niemieckiego regulatora we wrześniu, ale ich rozpatrzenie miało zająć nawet cztery miesiące - pisał dziennik.

Szef koncernu, Klaus-Dieter Maubach, powiedział agencji Reutera, że certyfikacja zakończy się tak późno, że gazociąg nie będzie w stanie uzupełniać zapasów gazu podczas tegorocznej zimy. A to poważny problem dla wielu krajów Europy.

- Widzimy, że bariery administracyjne nie są usuwane. Istnieją różne kwestie związane z europejskim trzecim pakietem energetycznym, któremu ten projekt jest podporządkowany i wiele szczegółów. Istnieją bariery administracyjne i nie są one na razie przezwyciężone, nie są usunięte - powiedział prezydent Władimir Putin podczas forum energetycznego w Moskwie w ub. tygodniu.
 
Twierdzi, że braki gazu w Europie nie wynikają z polityki Gazpromu, który w pierwszych 9 miesiącach 2021 r. przesłał do Europy o 15 proc. gazu więcej niż rok wcześniej.

Jak  stwierdził w ub. tygodniu Putin, -  stopień zużycia gazociągów na Ukrainie przekracza 80 proc. i ich stan nie jest "zgodny z normami" – napisano w informacji.

Jak podają operatorzy -  europejskie magazyny gazu zapełnione są średnio w   77,07 proc. Najmniej zgromadzonych rezerw gazu mają: Niderlandy i Portugalia, a Polska, Wielka Brytania i Francja są dobrze zabezpieczone w zapasy gazu – czytamy w informacji.

Szef koncernu, Klaus-Dieter Maubach, powiedział agencji Reutera, że certyfikacja zakończy się tak późno, że gazociąg nie będzie w stanie uzupełniać zapasów gazu podczas tegorocznej zimy. A to poważny problem dla wielu krajów Europy.

- Widzimy, że bariery administracyjne nie są usuwane. Istnieją różne kwestie związane z europejskim trzecim pakietem energetycznym, któremu ten projekt jest podporządkowany i wiele szczegółów. Istnieją bariery administracyjne i nie są one na razie przezwyciężone, nie są usunięte - powiedział  z kolei prezydent Władimir Putin podczas forum energetycznego w Moskwie w ub. tygodniu.

Stwierdzi, że braki gazu w Europie nie wynikają z polityki Gazpromu, który w pierwszych 9 miesiącach 2021 r. przesłał do Europy o 15 proc. gazu więcej niż rok wcześniej.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Gazociąg ma pozwolić Rosji ominąć dość drogi, w tłumaczeniu FR, tranzyt przez Ukrainę i Polskę.  (jmk)

Foto: Onet.pl
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.