Opakowania plastikowe tylko z przytwierdzonymi nakrętkami

Opakowania plastikowe tylko z przytwierdzonymi nakrętkami

Już niedługo, bo od 1 lipca, w Unii Europejskiej zakazane będą nakrętki nieprzytwierdzone do butelek i kartonów z napojami i płynną żywnością. Zamiast tego wprowadzane jest nowe rozwiązanie, które ma pozytywnie wpłynąć na recykling. Eksperci wskazują jednak, że wraz z nowymi przepisami pojawił się jeden poważny problem – stwierdzono w informacji serwisu Interia.pl

Jeden z ostatnich pomysłów Unii Europejskiej, aby plastikowe nakrętki były przymocowane do butelek i kartonów, Polaków. Część społeczeństwa uważa przepisy za słuszne i potrzebne. Inni widzą w nim wszystko, co najgorsze we Wspólnocie - niepotrzebną biurokrację i utrudnianie życia obywatelom.

Nakrętki przytwierdzone do butelek i kartonów do napojów to jeden z wielu elementów dyrektywy o jednorazowych plastikach (ang. single-use plastics, tzw. SUP). Od 1 lipca 2024 r. będą one obowiązkowe dla wszystkich opakowań na napoje i płynną żywność o pojemności do trzech litrów – wskazano w treści informacji.

Oznacza to jednocześnie, że dotychczasowe nakrętki będą zakazane. Za niedostosowanie się do nowych przepisów przedsiębiorcom grozi kara administracyjna, która może wynieść nawet 500 tys. złotych – stwierdzono dalej.

Dlaczego wprowadzono takie przepisy? Unia Europejska tłumaczy, że przytwierdzona nakrętka się nie zgubi i trafi do recyklingu razem z butelką lub kartonem. Do tej pory zakrętki często zanieczyszczały środowisko, a ich niewielkie rozmiary powodowały, że mogły być zjadane np. przez zwierzęta.

Oddzielone zakrętki, szczególnie w Polsce, stały się też popularne wśród organizacji charytatywnych, które urządzały zbiórki takich odpadów. Po wejściu w życie nowych przepisów nadal będą mogły to robić, choć należy mieć na uwadze, że zakłady recyklingowe preferują przetwarzać zgniecione butelki razem z nakrętkami - wyjaśniono.

Jeśli wsłuchamy się w głos recyklerów, usłyszymy, że do tej pory te zakrętki były traktowane jako frakcja drobna. Zamiast do recyklingu trafiały do spalenia, co jest sprzeczne z podejściem gospodarki cyrkularnej. Według niej są to zasoby, które wykorzystuje się ponownie. Przepisy służą zatem środowisku i czas przyzwyczaić się do tego rozwiązania – podkreślono w treści.

Eksperci związani z branżą recyklingu i gospodarki zauważają, że nowe unijne przepisy mają jedną, zasadniczą wadę - choć nie można im odmówić dobrych zamiarów, zabrakło kampanii informacyjno-edukacyjnej, która tłumaczyłaby społeczeństwu ten krok - czytamy.

- Brakuje społecznej kampanii, dlaczego takie rozwiązanie jest konieczne i korzystne dla środowiska - przyznajeła Marta Podwórna, ekspert ds. recyklingu.

- Wyraziła pogląd, że dobrym rozwiązaniem mogłyby być np. wplatanie edukacyjnych treści ekologicznych do produkcji telewizji publicznej - dodała   rozmówczyni serwisu.

- Plastikowe zakrętki wrzucone luzem, nawet do żółtego worka, mają nikłą szansę na "drugie życie", ponieważ sita sortujące mają większe oczka i te nakrętki wypadają z sit razem z zanieczyszczeniami - tłumaczyła ekspertka.

- Z różnych stron płynie krytyka nakrętek przytwierdzonych do opakowań na napoje - konsumenci, celebryci...

Mam poczucie, że wynika ona z braku świadomości. Koncepcja bierze się z potrzeby zmniejszenia ilości odpadów plastikowych w środowisku, które w ogromnej ilości trafiają do mórz i oceanów, zalegają na polskich plażach, lądują w żołądkach ptaków czy ryb - podkreśliła Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste

O to, czy taka kampania jest planowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska lub czy przeznaczone zostaną na nie środki z Unii Europejskiej zapytano w resorcie. Interia.pl czeka na odpowiedź w tej sprawie – czytamy dalej.

Są jednak organizacje, które na własną rękę postanowiły edukować o zasadności wprowadzenia nowych nakrętek na rynek. Nie trzeba ich daleko szukać - jedną z nich jest polski Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.  

Wraz z kilkoma innymi stowarzyszeniami i producentami organizacja wystartowała z kampanią "#przytwierdzone" dotyczącą przytwierdzania zakrętek do butelek i kartonów na napoje – podano w informacji.

Ze specjalnie przygotowanych w tym celu infografik dowiemy się m.in. jak wygląda proces recyklingu butelek PET i kartonów po mleku i sokach. Wyjaśniono na nich także, dlaczego Unia Europejska skłoniła producentów do wprowadzenia nowych nakrętek  - napisano w wyjaśnieniu.

Dlaczego nowe nakrętki są ważne? Jak tłumaczą autorzy kampanii "#przytwierdzone":
1.    To spełnienie wymogów prawnych wynikających z dyrektywy SUP.
2.    To zapobieganie zaśmiecaniu środowiska naturalnego, w szczególności morskiego.
3.    To pewność, że zakrętka trafi do recyklingu wraz z całym opakowaniem.

A co z nakrętkami plastikowymi na opakowaniach szklanych?

(jmk)

Foto: Zielona Interia // Corvaglia - materiały prasowe
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.