Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski zmniejszył się w drugim kwartale 2023 roku o 0,5 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) - poinformował serwis TVN24.pl
Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r. - wskazano w treści.
W 2 kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,3 proc. - czytamy.
PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmniejszył się realnie o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - podano dalej.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2023 r. PKB spadł o 0,2 proc. rdr. - przypomniano.
"No to recesja (chociaż naszym zdaniem trwała od II kw. 2022). PKB w II kwartale zmalało o 0,5% r/r (-3,7% kw/kw ). I to jest pierwsza zła wiadomość. Dobra jest taka, że kolejne kwartały będą wyżej. Na koniec jeszcze żarcik: na wykresie naprawdę prezentujemy dane odsezonowane" - napisali na X (dawniej Twitterze) analitycy mBank Research.
Z kolei analitycy z biura analiz Pekao zauważyli w swoim komentarzu, że spodziewają się wzrostu gospodarki w całym roku na poziomie 0,4 proc. "Tak, jak obstawialiśmy, drugi kwartał okazał się być słabszy od pierwszego. Polska gospodarka skurczyła się o 0,5% r/r (w pierwszym kwartale -0,3% r/r). Naszym zdaniem w całym roku polska gospodarka urośnie o 0,4%." - napisali.
Polski Instytut Ekonomiczny stwierdził w komentarzu do wyników PKB za II kwartał 2023 roku, że "słabe wyniki związane są z recesją konsumencką – wydatki gospodarstw domowych były niższe o ponad 1,5% względem ubiegłego roku. Gospodarkę napędzały głównie nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz eksport netto".
GUS przypomina, że "dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za 2 kwartał 2023 r., który zostanie opublikowany w dniu 31 sierpnia" - czytamy dalej.
Dynamika realna PKB w 2 kwartale 2023 r. wg szybkiego szacunku wynosiła 99.5. – napisano w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Miesięcznik finansowy BANK // stock.adobe.com
Źródło: TVN24.pl