Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów UD 175)[1].
Projekt w art. 1 pkt 2 lit. a i b dokonuje zmian w art. 13 ustawy z dnia ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych[2] w ten sposób, że doprecyzowuje okresy podlegania ubezpieczeniom społecznym wspólników spółek jawnych, partnerskich, komandytowych oraz jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Niestety, brzmienie tych przepisów sugeruje, że ww. podmioty w czasie zawieszenia działalności gospodarczej miałyby także podlegać obowiązkowi podlegania ubezpieczeniom społecznym, choć Projekt nie dokonuje zmian w art. 36a ust. 1 i 2 ustawy systemowej. Przywołane przepisy wskazują natomiast, że ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 23 ust. 1-3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców[3], przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą są dobrowolne. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie opłaca ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Projekt dokonuje jedynie zmian doprecyzowujących w art. 36a ust. 4, a które dotyczyć mają kwestii wznowienia wykonywania działalności gospodarczej i braku konieczności zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i wypadkowego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w przypadku podlegania mu przed zawieszeniem działalności.
– Zamiar mający na celu wprowadzenie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym wspólników spółek jawnych, partnerskich, komandytowych oraz jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w okresie zawieszenia działalności gospodarczej należy ocenić negatywnie. Taki krok stanowi także zaprzeczenie idei zawieszenia działalności gospodarczej – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
[1] Dalej: „Projekt”.
[2] T.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 266, dalej: „ustawa systemowa”.
[3] T.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 162.