Polskie maliny królują na światowych stołach. Małe, słodkie, różowe owoce hodowane w naszym kraju podbijają międzynarodowe rynki. Polscy producenci są liderem w Unii Europejskiej i w pierwszej piątce najlepszych na świecie – informuje serwis Radiozet.pl
Polska żywność pozytywnie wyróżnia się na tle kulinarnej oferty innych krajów. Również rodzime warzywa i owoce są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) poinformował, że Polska jest piątym producentem malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej. Większość naszych zbiorów jest eksportowana, najczęściej wybieranym kierunkiem są Niemcy – czytamy w informacji.
Udział Polski w światowej produkcji malin w 2019 roku wyniósł 9 proc. Za największych producentów uznawani są: Federacja Rosyjska, Meksyk, Serbia i Stany Zjednoczone. Natomiast w Unii Europejskiej, Polska zajmuje pierwsze miejsce na rynku malin. Nasz kraj miał w 2020 roku aż 51. proc. udział w ich produkcji. W Europie także Hiszpania i Portugalia produkują duże ilości malin. W Polsce najpopularniejszymi owocami jagodowymi są truskawki i porzeczki. Maliny są trzecim gatunkiem pod względem skali produkcji. Szacuje się ich udział w krajowych zbiorach owoców jagodowych na 23 proc. – napisano dalej.
Główny Urząd Statystyczny oszacował, że zbiory malin w Polsce, w zależności od warunków pogodowych, wahały się od 76–78 tys. ton w nieurodzajnych latach 2015 i 2019, do 129 tys. ton w roku 2016. W 2020 r. zebrano 116 tys. ton malin. Pod względem inwestycyjnym maliny są trudnym produktem do uprawy. Niezbędne jest poniesienie nakładów finansowych na budowę tuneli foliowych i nawodnienia oraz na nasadzenia odmian charakteryzujących się walorami smakowymi, wysoką plennością i odpornością na choroby. W latach 2012–2020 średnie plony tych owoców w Polsce kształtowały się w granicach 2,6–4,5 t/ha – pisze portal.
Znaczna część krajowych zbiorów malin jest przeznaczana na eksport. W latach 2012–2020 eksport malin świeżych stanowił od 7 proc. do 23 proc. zbiorów, a malin mrożonych od 41 proc. do 73 proc. zbiorów. Jak wskazuje KOWR, w polskim sadownictwie dominuje uprawa malin z przeznaczeniem dla przemysłu przetwórczego, głównie na mrożonki. Znaczne ilości malin mrożonych sprzedawano również do Belgii a także do Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, na Białoruś i do Szwecji – czytamy dalej.
Eksport malin świeżych odbywa się na mniejszą skalę niż owoców mrożonych. W latach 2012–2020 z Polski wyeksportowano od 8 tys. ton do 19 tys. ton malin świeżych. W latach 2012–2020 wywóz malin mrożonych kształtował się w przedziale od 47 tys. ton do 64 tys. ton. Największym odbiorcą malin mrożonych z Polski były Niemcy, do których wywożono od 16,3 tys. ton do 20,9 tys. ton, tj. 30–36 proc. wolumenu eksportu tych owoców – napisano w podsumowaniu. (jmk)
Źródło: Radiozet.pl