Problem z egzekwowaniem zaległości podatkowych

  Problem z egzekwowaniem zaległości podatkowych

W 2023 r. urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – podał serwis Money.pl za „Dziennikiem Gazetą Prawną

Wskaźnik rocznej ściągalności zaległych podatków rośnie od lat, ale wielu ekspertów uważa, że nadal jest zbyt niski. W dodatku wyniki ściągalności innych zaległych danin są znacząco słabsze – napisano w informacji.

Przykładowo wskaźnik efektywności egzekucji dla cła tylko nieznacznie przekroczył 11 proc. Tak wynika z lektury sprawozdania z działalności Krajowej Administracji Skarbowej w 2023 r., do którego dotarł "DGP" – czytamy dalej.

- Dokument potwierdza, że działania organów egzekucyjnych są przede wszystkim nastawione na ściąganie zaległości podatkowych. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem – mówił w rozmowie z dziennikiem Jakub Warnieło, doradca podatkowy, starszy menedżer i szef zespołu postępowań podatkowych w MDDP.

Przed długim weekendem majowym Minister Finansów poinformował, że luka w VAT za ubiegły rok przyniosła 46,9 mld zł ubytku w budżecie państwa. Tyle wpływów z VAT w ubiegłym roku ominęło budżet państwa. Jak to się stało i gdzie są te pieniądze?

W 2022 r. luka VAT wynosiła 7,3 proc. a w 2021 r. – 2,6 proc. PKB. Według zapewnień byłego premiera rządu PiS   pieniądze z uszczelnienia VAT miały, sfinansować takie działania jak wypłaty 500 plus. W świetle ujawnionych przez resort finansów danych eksperci, z którymi rozmawiało money.pl, wątpią jednak w te zapewnienia.

– Luka w VAT za 2023 r. sięga blisko 16 proc., czyli wróciła do poziomu z roku 2017, kiedy PiS obejmował władzę w kraju. Oznacza to, że po ośmiu latach rządów PiS wróciliśmy do punktu wyjścia i że te wszystkie zapewnienia o uszczelnieniu systemu i zlikwidowaniu przestępczości vatowskiej były tylko propagandą - stwierdził były minister finansów, a obecnie przewodniczący rady Instytutu Finansów Publicznych prof. Paweł Wojciechowski.

Zdaniem profesora Wojciechowskiego PiS podrzucił nowej ekipie kukułcze jajo, którego będzie teraz trudno się pozbyć. Stworzył bowiem narrację, która polegała na wmówieniu obywatelom, że luka w VAT bierze się wyłącznie z przestępstw vatowskich. Wystarczy więc wyłapać wszystkich oszustów, ukarać ich i po problemie. Tymczasem prawda o luce vatowskiej jest bardziej skomplikowana – podkreślono w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Lubiński Magazyn Informacyjny - eLubin.pl
Źródło: Money.pl / Gazetaprawna.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.