BP_2024

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 roku wyniosło 7430,65 zł, co oznacza wzrost o 12,1 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym wzrosło o 0,4 procent – poinformował serwis tvn24.pl

GUS podał, że wynagrodzenie miesiąc do miesiąca spadło o 1,0 proc. – czytamy w informacji.

"Spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w kwietniu 2023 r. względem marca 2023 r. spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii kwartalnych, rozliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, a także wypłat odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisano w komentarzu do danych.

Spadek płac odnotowano m.in. w sekcji "Informacja i komunikacja" (o 6,4 proc.), gdzie wynagrodzenia zmniejszyły się do 12759,84 zł (miesiąc wcześniej wynosiły 13633,44 zł) – podano dalej.
Natomiast wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto miał miejsce, m.in. w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" (o 32,8 proc.), w której wynagrodzenia wyniosły 10854,40 zł (miesiąc wcześniej wynosiły 8175,83 zł) oraz "Górnictwo i wydobywanie" (o 28,7 proc.), gdzie płace wzrosły do 13271,41 zł (miesiąc wcześniej wynosiły 10312,43 zł) – wskazał portal.

Komentarze ekonomistów i analityków, na które powołał się w podsumowaniu serwis TVN24.pl, wskazały, że:

— "Dynamika wynagrodzeń spowolniła w kwietniu z 12,6% do 12,1%. Przy inflacji na poziomie 14,7% oznacza to niewielki spadek realnych wynagrodzeń. Wraz z spadkiem inflacji w wakacje, wynagrodzenia będą rosnąć szybciej niż ceny. Siła nabywcza pensji ponownie zacznie rosnąć" - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.

— Z kolei analitycy mBanku ocenili, że "obraz z pewnością jednoznaczny nie jest, a dynamika płac potwierdza, że wciąż mamy do czynienia z rozgrzaniem". Według nich, "w komentarzach GUS brak ostatnio wzmianek o dodatkach inflacyjnych, a mimo to dynamika płac "kręci się" w okolicy ~12% (mniej więcej obecny "rozpęd" inflacji bazowej)".
"Taka sytuacja ma miejsce przy solidnym hamowaniu sfery realnej. Co będzie przy ożywieniu?" - napisali na Twitterze. (jmk)

Foto: Serwis Samorządowy PAP
Źródło: TVN24.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.