Rosną wynagrodzenia i siła nabywcza konsumentów

Rosną wynagrodzenia i siła nabywcza konsumentów

W listopadzie 2023 roku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7670,19 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to nominalny wzrost w ujęciu rok do roku o 11,8 proc. W ujęciu miesięcznym płace wzrosły o 1,7 proc. – wskazała serwis Interia.pl

Średnia krajowa w Polsce konsekwentnie pnie się w górę. Przypomnijmy, że w październiku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 12,8 proc. w ujęciu rok do roku i o 2,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - wskazano.

Utrzymywanie się tego trendu oznacza, że wzrost płac cały czas przegania wzrost cen. Od czerwca br. dynamika wzrostu wynagrodzeń przewyższa wskaźnik inflacji - stwierdzono.
Prezentowane przez GUS dane dotyczą podmiotów o liczbie pracujących wynoszącej 10 i więcej osób – wyjaśniono w treści.

W listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 6,6 proc. rok do roku. Oznacza to, że za średnią pensję można sobie kupić przeciętnie towary i usługi o wartości o 5,2 proc. większej niż rok temu - podano dalej.
W porannych raportach ekonomiści z czołowych banków zgodnie spodziewali się, że wzrost płac w skali roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie. Jednocześnie eksperci przewidywali, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ponownie zmniejszy się nieznacznie w stosunku rok do roku - napisano.

Przewidywania te znalazły odzwierciedlenie w danych - jak podał GUS, zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło w listopadzie o 0,2 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca zatrudnienie pozostało bez zmian. W liczbach bezwzględnych wyniosło 6,494 mln osób – podkreślono w informacji.

Ekonomiści Pekao zauważyli, że na wzrost wynagrodzeń w ujęciu rocznym wpłynęły wcześniejsze wypłaty premii barbórkowych i premie w energetyce. "Po wyłączeniu wspomnianych sekcji, dynamika płac oscylowała w ostatnich miesiącach w okolicy 10,5 proc." - napisali w serwisie X

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl podkreślił natomiast, że "silny rynek pracy to fundament odbicia konsumpcji." Ta ostatnia z kolei stanowi ważną składową wzrostu gospodarczego – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Kadry-Infor // ShutterStock
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.