Rośnie liczba pracujących na czarno

Rośnie liczba pracujących na czarno

Z danych Głównego Inspektoratu Pracy za 2024 r. wynika, że liczba obcokrajowców pracujących na czarno w Polsce ponownie wzrosła. Jak czytamy w infpormacji, w ubiegłym roku proceder ten dotyczył niemal 7,2 tys. imigrantów, co oznacza wzrost w porównaniu do 6,7 tys. w 2023 r. i 5,2 tys. w 2022 r. Eksperci wskazują, że problem wynika m.in. z trudnych do zrozumienia przepisów i skomplikowanych procedur administracyjnych – podał za "DGP" serwis Businessinsider.com.pl.

Sejm pracuje obecnie nad zmianami w prawie, które mają na celu ograniczenie nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców. Proponowane regulacje przewidują m.in. zaostrzenie kar dla pracodawców łamiących przepisy. Jednak, jak zauważa Katarzyna Kamecka, ekspertka ds. prawa pracy w Polskim Towarzystwie Gospodarczym, samo podniesienie sankcji nie wystarczy. W rozmowie z "DGP" podkreśliła, że choć projekt zakłada częściowe uproszczenie procedur, wprowadza również nowe obciążenia, takie jak obowiązek dostarczania kopii umowy o pracę przy legalizacji zatrudnienia czy wyższe opłaty za wydanie zezwoleń – napisano w treści informacji.

Jak napisano w artykule "DGP", rosnąca liczba przypadków nielegalnego zatrudnienia to efekt nie tylko luk w prawie, ale także uciążliwości formalności, które zniechęcają pracodawców do legalnego zatrudniania cudzoziemców – wskazano w podsumowaniu.  (jmk)

Foto: Pixabay.com

Źródło: Businessinsider.com.pl / "DGP" /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.