Rynek pracy w Polsce

Rynek pracy w Polsce

W pierwszym kwartale 2024 r. w Polsce podmioty gospodarki narodowej zatrudniające co najmniej jedną osobę poszukiwały w celu zatrudnienia 411,4 tys. pracowników, a w planach przyjęć na pozostałe kwartały roku było 525,5 tys. pracowników. Do końca roku planuje się zwolnić 129,9 tys. pracowników.  

W 2024 r. liczba poszukiwanych pracowników (w pierwszym kwartale) i planowanych przyjęć (od 1 kwietnia do końca roku) zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. odpowiednio o 3,0 p. proc i 12,2 p. proc. Natomiast liczba planowanych zwolnień pracowników (od 1 kwietnia do końca roku) jest większa o 9,9 p. proc. -– podał serwis stat.gov.pl

Przemysł będzie do końca 2024 roku zatrudniać więcej pracowników, niż zwalniać - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny. Na rynku pracy wciąż nie brakuje ofert, a polskie firmy oferują wiele atrakcyjnych miejsc pracy. Warto jednak zauważyć, że przed rokiem na rynku pracy panowała jeszcze lepsza sytuacja – wskazał serwis Interia.pl.

Polskie firmy planują zatrudnić czterokrotnie więcej pracowników do końca 2024 r. niż zwolnić - wynika z danych GUS. W analogicznym okresie w 2021 r. pracodawcy planowali przyjąć ponad pięciokrotnie więcej pracowników niż ich zwalniać - zwrócił uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) - napisano.

Rynek pracy jest mocno zróżnicowany regionalnie. Dość powiedzieć, że przewidywane przyjęcia nowych pracowników w województwach wielkopolskim, śląskim, małopolskim oraz regionie warszawskim stołecznym stanowią 53 proc. planowanego zatrudnienia do końca 2024 r. - wyliczył PIE powołując się na dane GUS.

W samym Obszarze Metropolitalnym Warszawy pracodawcy planują zatrudnić 108,2 tys. pracowników. Jest to prawie pięć razy więcej niż planowane przyjęcia na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego (22,3 tys.) – stwierdzono dalej.

Warto zwrócić uwagę na plany zwolnień. PIE wyliczył, że najwięcej planowanych zwolnień będzie dotyczyć pracowników z regionów warszawskiego stołecznego (17,8 tys.) i śląskiego (17,6 tys.). Planowana redukcja zatrudnienia w najmniejszym stopniu dotknie pracowników z województw świętokrzyskiego oraz opolskiego – wskazano dalej.

Pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników sprzedaży w sklepach oraz pracowników ds. ewidencji materiałowej i transportu (po 6 proc. planowanych przyjęć). Niewiele rzadziej planowane są zatrudnienia robotników budowlanych robót stanu surowego oraz kierowców ciężarówek i autobusów (po 5 proc.).

Przewagę planowanych przyjęć nad zwolnieniami odnotowano we wszystkich branżach – napisano w informacji.

W ujęciu branżowym najwięcej pracowników planują zatrudnić do końca roku podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (18 proc. przewidywanych przyjęć), handel (15 proc.) oraz budownictwo (13 proc.) – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Drewno.pl // Adobestock / Gowork.pl
Źródło: Interia.pl / Stat.gov.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.