Stawki podatku od nieruchomości w górę

Stawki podatku od nieruchomości w górę

Aż 88 proc. gmin zdecydowało się w tym roku na podwyżki podatku od nieruchomości, podczas gdy rok wcześniej odsetek ten wyniósł 70 proc. — pisze Polski Instytut Ekonomiczny. Kolejne podwyżki mogą mieć miejsce w 2023 r. W ostatnich latach gminy chętniej korzystały z maksymalnych stawek – poinformował serwis Businessinsider.com.pl

Podatek od nieruchomości to najważniejszy podatek lokalny. Łączne przychody z tego tytułu w 2022 r. wyniosą około 27,5 mld zł i stanowić będą 17,6 proc. dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego — piszą analitycy PIE w najnowszym raporcie.

Gminy ostatecznie określają szczegóły obowiązywanie podatku na swoim obszarze, w tym jego wysokość. Decyzje w spawie obowiązujących wysokości na 2023 r. każda gmina ma ogłosić do końca bieżącego roku. W przypadku braku podjęcia uchwały, stawki pozostają na poziomie obowiązującym. W ostatnich latach samorządy chętnie korzystały z aktualizowania wysokości stawek podatku od nieruchomości – 88 proc. gmin zdecydowało się podjąć nową uchwałę na 2022 r. wobec 70 proc. na 2021 r.

W 2022 r. 122 spośród 2477 gmin (4,9 proc.) uchwaliło maksymalne stawki narzucone w ustawie na ten rok dla wszystkich podmiotów – wyjaśnił serwis.

 


"W perspektywie ostatnich 5 lat widać, że gminy chętniej korzystały z maksymalnych stawek. Podstawowe stawki dla budynków mieszkalnych oraz pod działalność gospodarczą wzrosły od 2018 r. kolejno z 0,63 zł do 0,73 zł (16 proc.) oraz 19,66 zł do 22,13 zł (12,6 proc.)" — czytamy w raporcie.

"Liczba gmin, które wprowadziły maksymalną stawkę podatku dla budynków mieszkalnych wzrosła z 331 do 430 (o 29 proc.). W przypadku budynków pod działalność gospodarczą jest to wzrost ze 191 do 312 gmin (o 63 proc.). Najczęściej na takie zmiany decydowały się gminy miejskie" — czytamy dalej. (jmk)

Foto: INTERIA - Biznes
Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.