Wiceminister finansów Piotr Patkowski wylicza, że od 1 lipca trzy banki będę oferować produkty finansowe z nowym wskaźnikiem WIRON. Być może w tym gronie jest też jeden z liderów rynku – Bank Pekao - podał serwis Parkiet.pl.
- Cieszymy się, że od 1. lipca trzy banki komercyjne będą stosowały WIRON - powiedział w środę Piotr Patkowski, wiceminister finansów.
Minister nie podał szczegółów, o jakie podmioty chodzi. Ale możliwe jest, że w tym gronie pojawi się kontrolowany przez Skarb Państwa Bank Pekao. W czwartek prezes Pekao Leszek Skiba poinformował bowiem, że bank jest przygotowany, by w drugiej połowie roku zaproponować sprzedaż kredytów hipotecznych opartych o WIRON.
- Do tego czasu będziemy oferować produkt na WIBOR i na stopie stałej. Widzimy, że klienci potrzebują zarówno stałej stopy, jak i zmiennej – zaznaczył Skiba podczas czwartkowej konferencji prezentującej wyniki finansowe za 2022 r.
Zgodnie z mapą drogową przejścia z WIBOR na WIRON, banki mogą oferować kredyty oparte na nowym benchmarku od początku 2023 r., a WIBOR ma zostać wygaszony do 2025 r. - wskazał serwis.
Polityka banków w podejściu do tego procesu jest różna. Pekao, jak wynika z wypowiedzi prezesa Skiby, będzie oferować WIBOR do czasu, kiedy nie pojawią się produkty z WIRON-em. Z kolei ING Bank Śląski nie ma obecnie w swojej ofercie żadnych kredytów ze zmienną stopą procentową. W grudniu 2022 r. bank poinformował, iż zawiesił sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy 2023 r., kiedy planowane jest wprowadzenie oprocentowania zmiennego opartego o WIRON - czytamy dalej.
Pierwsze fundusze przechodzą na WIRON – podano w informacji.
Indeks stopy procentowej WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) został wprowadzony jako składnik opłat za wyniki (wynagrodzenia zmiennego) w pierwszych funduszach inwestycyjnych z oferty Esaliens TFI – poinformował serwis Analizy.pl.
Tym samym ING może być drugim bankiem z listy ministra Patkowskiego, która od lipca uruchomi nową ofertę.
Także Bank Millennium oraz BNP Paribas podały, że nie będę udzielać kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem i wskaźnikiem WIBOR, do czasu aż zostaną wypracowane nowe produkty oparte o WIRON. Ale banki te nie doprecyzowały, kiedy może to nastąpić – wskazano dalej.
Obecnie (2 marca) WIBOR-3M wynosi 6,94 proc., zaś WIRON (według notowań z 1 marca) - 5,916 proc. Ponieważ nowy wskaźnik jest niższy niż ten „stary”, kredytobiorcy mają nadzieje na niższą cenę kredytu w nowych ofertach. Jak wskazują jednak eksperci, niekoniecznie tak musi się stać. Cena kredytu o zmiennej stopie to wskaźnik referencyjny plus marża. O ile wskaźnik referencyjny jest ustalany dla wszystkich przez GPW Benchmark, o tyle marżę poszczególne podmioty mogą ustalać wedle swoich potrzeb – czytamy w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Rp.pl
Źródło: Parkiet.pl