Wielka Brytania w żałobie, a także przed wieloma zmianami, po śmierci królowej Elżbiety II

Wielka Brytania w żałobie, a także przed wieloma zmianami, po śmierci królowej Elżbiety II

W Wielkiej Brytanii szykuje się dużo zmian. Po śmierci Elżbiety II hymn narodowy, paszporty, mundury policyjne, a nawet pieniądze i skrzynki pocztowe będą musiały zostać zaktualizowane – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Większość Brytyjczyków nigdy nie znała życia bez królowej.  Nowym królem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będzie Karol  III – poinformował serwis.

Od śmierci królowej Elżbiety jej wnuczek William razem z żoną będą nosić nowe tytuły. Od tej pory można nazywać ich księciem i księżną Kornwalii i Cambridge. Informacje w tej sprawie potwierdzono w czwartek późnym wieczorem - napisał serwis Wp.pl.

Do tej pory tytuł księżnej Kornwalii miała żona dotychczasowego następcy tronu, Karola - Camilla.

Przez co najmniej 12 dni po śmierci Elżbiety II Wielka Brytania "stanie w miejscu", co potencjalnie będzie kosztować brytyjską gospodarkę miliardy funtów utraconych zarobków — zauważył amerykański Insider.

Po pewnym okresie żałoby — do około roku — odbędzie się koronacja Karola. Również koronacja będzie kosztować Wielką Brytanię miliardy funtów. Oprócz bezpośrednich kosztów zorganizowania największej brytyjskiej uroczystości od lat 50. XX w., dzień ten będzie wolny od pracy  - czytamy w informacji.

Na brytyjskich pieniądzach znajduje się wizerunek monarchy, zatem po śmierci Elżbiety II, na banknotach i monetach pojawi się wizerunek Karola III. – napisano.

Wszystkie monety i banknoty nie zostaną jednak wymienione z dnia na dzień, ale zajmie to kilka lat. Starsze pieniądze będą stopniowo wycofywane z obiegu.

Bank Anglii poinformował w piątek nad ranem, że na razie banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II pozostają w obiegu. Kolejne decyzje będą podejmowane po zakończeniu żałoby narodowej – czytamy dalej.

"Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym. Dalsze informacje dotyczące banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby" — przekazał Bank Anglii wraz z kondolencjami od gubernatora Andrewa Baileya.

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w 1960 r. i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach.

Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii, choć nie jedynym monarchą na brytyjskich banknotach. Na pierwszych banknotach Royal Bank of Scotland w XVIII i XIX wieku znajdowały się portrety brytyjskich monarchów Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV, a obecnie na banknocie o nominale 20 funtów szkockich emitowanym przez Clydesdale Bank jest portret XIV-wiecznego króla Szkotów Roberta I Bruce'a – napisano w informacji.

Konieczna będzie zmiana słów hymnu narodowego. Słowa zmienią się z "God save our gracious Queen" (ang. Boże, chroń Królową) na "God save our gracious King" (ang. Boże, chroń Króla). W okresie, kiedy monarchą brytyjskim jest król, hymn Anglii wykonywany jest jako "God Save the King", czyli "Boże, chroń Króla" (jak było pierwotnie) – wyjaśnił serwis.

Policja będzie potrzebować nowych insygniów na hełmach, na których obecnie widnieją inicjały królowej Elżbiety i jej numer królewski. Podobnie wiele insygniów wojskowych będzie wymagało aktualizacji – podano dalej.

Paszporty również będą wymagały odświeżenia, podobnie jak znaczki pocztowe - wskazał dalej portal.

Dla gospodarki Zjednoczonego Królestwa to ogromny cios, ponieważ rodzina królewska przynosiła dochody w wymiarze PR oraz atrakcji turystycznej.

Po koronacji królowej jej numer królewski II wywołał kontrowersje w Szkocji, którą również rządziła, ponieważ nigdy nie było szkockiej Elżbiety I. Kiedy w Szkocji wznoszono skrzynki pocztowe, niektóre zostały zaatakowane i zdewastowane — napisał amerykański Insider.  (jmk)

Foto: Onet Wiadomości

Źródło: / Businessinsider.com.pl / Insider.com  / Wp.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.