JONIEC® to polski producent ogrodzeń betonowych oraz elementów małej architektury ogrodowej. Firma została właśnie wyróżniona prestiżowym tytułem „Dobra Marka 2019 – Jakość, Zaufanie, Renoma”.
O początkach budowania marki, zmieniających się potrzebach klientów oraz najnowszych trendach w branży rozmawiamy z Mieczysławem Jońcem, właścicielem firmy.
Jak zrodził się pomysł na stworzenie firmy i marki JONIEC®?
Pomysł na nasz biznes powstał w latach 80. XX wieku, wtedy w branży budowlanej popularne było wykończenie elementów elewacji lub ogrodzenia kamieniem, głównie piaskowcem. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, postanowiliśmy uruchomić linię produkującą betonowe elementy elewacyjne, które będą imitowały łupany piaskowiec. Tak powstał system JONIEC®.
Następnie do oferty wprowadzaliśmy kolejne elementy m.in. nowe systemy ogrodzeniowe, elementy małej architektury, np. palisady, czy gazony. Część z nich produkujemy do tej pory.
Państwa firma istnieje od ponad 25 lat, jak według Pana zmieniały się realia rynkowe i potrzeby klientów w tym czasie?
Bardzo wiele elementów uległo zmianie. Kiedy zaczynaliśmy produkcję, wszystko było dla nas nowe. Nie mieliśmy opracowanej technologii produkcji, ustandaryzowanych surowców, czy też odpowiednich maszyn. Wiele procesów odkrywaliśmy sami. Byliśmy pierwszą firmą, która oferowała betonowe płytki elewacyjne, dlatego musieliśmy również przekonać klientów do nas.
Bardzo dużą zamianę odnotowaliśmy w latach 90. Nasz kraj otworzył się na rynki zachodnie, dotarły do nas innowacyjne i nowoczesne technologie produkcji, które mogliśmy wykorzystać w naszej pracy. To był przełomowy moment, również w odniesieniu do potrzeb rynku - klienci coraz częściej szukali ciekawych rozwiązań, dopasowanych do ogrodów i budynków.
A jak zmieniały się produkty JONIEC® na przestrzeni lat?
Od początku naszej działalności wdrażamy własne, nowatorskie projekty. Początkowo prowadziliśmy produkcję we wspomnianym już systemie JONIEC®, jednak po dokonanych inwestycjach i zakupieniu maszyn, opracowaliśmy nowy, autorski proces wytwarzania ogrodzeń betonowych. Tak powstał system GORC®, który charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania oraz charakterystyczną fakturą powierzchni świetnie imitującą naturalny łupany piaskowiec.
Ogrodzenia z nowej serii zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek i klientów, miało to bezpośrednio wpływ na nasz dalszy rozwój.
A jaką technologię obecnie stosują Państwo w produkcji?
Produkcja odbywa się w oparciu o najnowocześniejsze maszyny oraz technologie. Wykorzystujemy proces Vibro Technology, podczas którego beton ulega odpowiedniemu zagęszczeniu, co powoduje, iż finalny produkt charakteryzuje się niewielką nasiąkliwością, jest mrozoodporny. To bardzo ważne parametry przy produkcji elementów, które codziennie poddawane będą działaniu warunków atmosferycznych.
Mamy specjalne linie produkcyjne, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniego efektu wizualnego. Stosujemy metody, dzięki którym w zależności od potrzeb, nadajemy powierzchni fakturę łupaną, gresową, drapaną, postarzaną czy też pozostawiamy tę powierzchnię całkowicie wygładzoną.
Dodatkowo, nasze wyroby są barwione w masie. Oznacza to, iż każdy bloczek zawiera kolor w całej swoje strukturze, nie tylko na powierzchni, dzięki temu drobne rysy czy uszkodzenia powstałe na powierzchni ogrodzenia w trakcie użytkowania nie są widoczne.
Jak Pan sądzi, czy istnieje recepta na utrzymanie popularności marki?
Powodzenie w naszej branży jest związane z aktualnymi trendami budowlanymi oraz tym, w jaki sposób się w nie wpasujemy. Uważam, że należy wsłuchiwać się w oczekiwania klientów. Polacy coraz więcej podróżują, obserwują jak wygląda nowoczesne budownictwo, szukają inspiracji. Przykładowo, obecnie ogrodzenia łupne tracą na popularności na rzecz prostych struktur, o płaskich powierzchniach i dużych gabarytach, i my również w tym kierunku podążamy. Każdego roku wprowadzamy na rynek nowości, nad którymi pracuje sztab fachowców.
Kolejnym, moim zdaniem, bardzo ważnym elementem, do którego przywiązujemy wagę od samego początku, jest jakość i innowacyjność naszych produktów. Ciągle jesteśmy na etapie tworzenia nowych linii i technologii, korzystamy również z projektów unijnych, dzięki którym udało nam się uzyskać sporo dodatkowych środków na unowocześnienie i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w zakładzie. Przykładamy również bardzo dużą wagę do jakości obsługi klientów, stale poszerzamy zasięg i dystrybucję oraz inwestujemy w marketing.
Jest jeszcze jeden bardzo istotny czynnik – ludzie, czyli odpowiedni dobór pracowników oraz pozytywne kontakty i dobra atmosfera w pracy. Mamy bardzo doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę, bez której nie powstawałyby produkty na tak wysokim poziomie.
Myślę, że dzięki tym wszystkim elementom ogrodzenia JONIEC® są tak popularne i cenione.
Firma JONIEC® to nie tylko produkcja elementów betonowych, podejmują Państwo również bardzo wiele działań na rzecz lokalnych społeczności, proszę powiedzieć coś więcej na ten temat.Staramy się działać regionalnie, wspieramy potrzebujące osoby, współfinansujemy wydarzenia kulturalne i sportowe.
Kilka lat temu powołaliśmy specjalną grupę JONIEC TEAM, w ramach której pomagamy lokalnym, młodym i ambitnym zawodnikom z różnych dziedzin m.in. sportów motorowych, tenisa stołowego czy karate. Na szczególną uwagę zasługuje startujący w barwach JONIEC TEAM Emil Juszczak, który w bardzo efektownej dyscyplinie motorowej Super Enduro, już trzykrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski i Puchar Polski Super Enduro. Od kliku lat organizujemy również w Tymbarku Bieg Górski o Złotą Paproć.
Aktywnie wspieramy również m.in. stowarzyszenie osób niepełnosprawnych „REMEDIUM” oraz w czasie Świąt Bożego Narodzenia bierzemy udział w corocznej akcji „Zielona Choinka” pomagającej najbardziej potrzebującym rodzinom w naszym regionie.
Rozmawiała Małgorzata Bachórz