POLACY W INTERNECIE

POLACY W INTERNECIE

Ponad trzy czwarte Polaków deklaruje, iż regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, korzysta z internetu. Na przestrzeni dwudziestu lat jest to wzrost z poziomu 17 proc do 77 proc.

Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało w czerwcu tego roku Komunikat z badań „Korzystanie z internetu w 2023 r.”, z których wynika, iż 77 proc. ogółu respondentów regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, korzysta z internetu .

Z jednej strony wydaje się to wysoki wskaźnik ujawniony w badaniu, z drugiej strony może wielu czytelników dziwić fakt, iż można nie korzystać z internetu w ogóle, lub zdecydowanie rzadziej niż raz w tygodniu. Przyjrzyjmy się jednak szczegółowym danym ww. badania.

Wiek

Odsetek osób korzystających z internetu w wieku powyżej 75 roku życia wynosi 30 procent co wydaje się dosyć dobrym wskaźnikiem. Z drugiej strony osi użytkowników mamy grupę osób młodych w przedziale wiekowym 18-24 lata, która w 100 procentach deklaruje „bycie on line”.

Wykształcenie

Najmniej, bo na poziomie 52 proc. respondentów deklaruje korzystanie z internetu, z wykształceniem podstawowym. Najwięcej, bo aż 98 proc. osób z wykształceniem wyższym.

Grupa zawodowa

Do grupy zawodowej, która wykazuje się najniższym wskaźnikiem korzystania z internetu są rolnicy – 68 proc. Rolnicy wykwalifikowani to już jednak wskaźnik na poziomie 87 proc. Do zawodów najczęściej korzystających z internetu zaliczają się kadrę kierowniczą oraz specjalistów z wyższym wykształceniem oraz pracowników biurowych – wskaźniki dla tych grup są na poziomie 99 proc.

Jest to zupełnie oczywiste zważywszy, iż prace biurowe i specjalistyczne w dużej mierze opierają się na pracy komputerowej w sieci. Należy również zauważyć, iż postępująca informatyzacja i powszechność narzędzi internetowych wspiera zarówno biznes jak i administrację, urzędników. W obecnych czasach trudno byłoby wyobrazić sobie aktywność zawodową w tych obszarach bez dostępu do internetu i narzędzi internetowych.

Sytuacja materialna

Ciekawym wskaźnikiem jest dookreślenie, iż osoby źle oceniające swoją sytuację materialną wykazują się najniższym wskaźnikiem korzystania z internetu – 68 proc a osoby oceniające dobrze swoją pozycję materialną – 81 proc.

Miejsce zamieszkania

Najczęściej z internetu korzystają mieszkańcy dużych miast, powyżej 500 tyś. – poziom 93 proc. Najrzadziej z internetu korzystają mieszkańcy wsi – poziom 70 proc.

Żyjemy w 2023 r. i można założyć, że internet towarzyszy nam od ćwierć wieku. Rozwój usług, postęp jest nieuchronny. Zwróćmy uwagę, iż takie obszary jak bankowość, zakupy, sprawy urzędowe, które do niedawna jeszcze trudno było sobie wyobrazić w innej formie jak tradycyjna są powszechnie dostępne internetowo.

Na to nałożyć należy również kwestię pandemii i lock-downów, które wymusiły niejako kolejne rozwiązania jak praca zdalna realizowana poprzez internet z domu czy zdalna edukacja.
Świat zmierza do optymalizacji. Nie wszystkie gałęzie gospodarki czy naszej aktywności są na to gotowe i możliwe do realizacji w internecie – choćby prace budowlane. Wiadome jest jednak, że nie zatrzymamy już tego trendu ponieważ jest zbyt opłacalny. Pamiętać jednak powinniśmy, iż to do nas należy decyzja czy zawsze musimy być on line. Z pewnością ułatwia to nam życie. Lecz czasem, dla samego siebie, zdrowia psychicznego trzeba się …. Wyłączyć – choć na chwilę.

Autor: Piotr Żołądkowski

Foto: PublicRelations.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.