Termin na złożenie PIT za 2023 r. dobiega końca. Zeznania można składać do jutra, 30 kwietnia, do północy. Za spóźnienie grożą kary karnoskarbowe. Tłumaczymy, jak poprawnie i szybko rozliczyć się z fiskusem za zeszły rok. Administracja skarbowa przypomina też, jak skorzystać z usługi Twój e-PIT – podał serwis Businessinsider.com.pl
Wyjaśniono w informacji, o czym trzeba pamiętać przy rozliczaniu dochodów z pracy, działalności gospodarczej, najmu, zysków kapitałowych, dochodów zagranicznych i sprzedaży nieruchomości
Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na pytania Business Insidera podpowiada jak skorzystać z usługi Twój e-PIT i o czym pamiętać składając PIT za 2023 r.
Podatnicy mają obowiązek rozliczenia wszystkich dochodów osiągniętych w 2023 r. Chodzi więc zarówno o te z pracy, rozliczane na PIT-37, jak i z działalności gospodarczej (PIT-36, PIT-36L lub PIT-28), najmu (PIT-28), ale również z zysków kapitałowych (PIT-38) i sprzedaży nieruchomości (PIT-39). Wszystkie te formularze można złożyć w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą, skorzystać z usługi Twój e-PIT, dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym lub skorzystać z komercyjnego oprogramowania. Coraz więcej podatników decyduje się na rozliczenie elektroniczne, bo dla większości jest to najwygodniejszy sposób rozliczenia. Zachęca do tego również administracja skarbowa - czytamy.
Wyjaśniono w artykule, co musisz wiedzieć, jeśli składasz PIT, w tym, jeśli chcesz skorzystać z Twojego e-PIT.
Pamiętaj, że to podatnik ponosi odpowiedzialność za swoje zeznanie roczne, nawet jeśli przygotowała je administracja skarbowa albo biuro rachunkowe – wskazano dalej.
PIT rozliczamy na podstawie dokumentów. W przypadku dochodów z pracy i zlecenia trzeba mieć PIT-11. Tu uwaga, administracja skarbowa posiada te dokumenty. Dlatego wystarczy zalogować się do Twojego e-PIT i sprawdzić, czy w systemie są wszystkie PIT-11 od pracodawców lub zleceniodawców. Jeśli są, to znaczy, że przygotowany przez administrację skarbową PIT-37 zawiera wszystkie dane. Przygotowane zeznanie warto jednak jeszcze zweryfikować i sprawdzić, czy fiskus uwzględnił np. ulgę na dzieci. Większość ulg i preferencji trzeba jednak samemu uwzględnić w zeznaniu PIT. Trzeba też pamiętać, że ulgi wymagają odpowiedniego udokumentowania. O te dokumenty może upomnieć się urząd skarbowy podczas kontroli. Przykładowo, jeśli chcesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, to musisz mieć faktury potwierdzające, że poniosłeś wydatki na termomodernizację domu w 2023 r. – przypomniał serwis.
Rozliczenie PIT samotnych rodziców. Skarbówka może pytać o to sąsiadów?
Jeśli masz prawo do preferencji, a więc chcesz rozliczyć się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, to również musisz to zaznaczyć w zeznaniu PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na pytania Business Insidera podkreśla, że
— obowiązek złożenia zeznania dotyczy również emerytów, którzy otrzymują emerytury od kilku organów rentowych (np.: ZUS i KRUS) i/lub inne dochody (po uwzględnieniu przysługujących odliczeń i ulg senior korzystający z usługi Twój e-PIT musi zaakceptować przygotowane w zeznanie);
nie zostało przygotowane w systemie Twój e-PIT zeznanie dla osób, które nie przekroczyły 26 lat i osiągnęły przychody do kwoty 85.528 zł. (ulga dla młodych) – takie osoby są bowiem zwolnione z obowiązku składania PIT.
Jeśli chodzi o dochody z giełdy, czy funduszy to PIT-38 wypełniamy biorąc pod uwagę m.in. dane z PIT-8C, jaki wystawiło biuro maklerskie. Dane z PIT-8C również dostała administracja skarbowa i znajdziesz je w PIT-38 przygotowanym w Twoim e-PIT. To jednak nie wszystko. Jeśli przykładowo sprzedałeś lub choćby kupiłeś kryptowaluty w 2023 r., to sam musisz uzupełnić PIT-38 o te dane. Nie ma ich administracja, nie ma ich również w Twoim e-PIT – napisano dalej.
Jeśli sprzedałeś w 2023 r. nieruchomości, czyli działkę, mieszkanie, dom itp., które kupiłeś po 1 stycznia 2018 r., to musisz złożyć PIT-39. W tych przypadkach nie minęło bowiem pięć lat od zakupu.
W zeznaniu PIT-39 trzeba wykazać również przychody i koszty ze sprzedaży np. mieszkania, jeśli chcesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej – napisano..
Przychody z najmu nieruchomości prywatnych, opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, trzeba rozliczyć na formularzu PIT-28. Szczególnie uważać powinni małżonkowie, którzy chcieliby skorzystać z wyższego limitu (200 tys. zł) przychodów z najmu.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to musisz sam wypełnić większość danych, nawet jeśli skorzystasz z Twojego e-PIT. Skarbówka nie ma danych o przychodach i kosztach, a więc tylko częściowo wypełniła PIT-36, PIT-36L i PIT-28 przedsiębiorcom – wskazano w treści.
Jak przypomniała Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na nasze pytania, zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-DZ w usłudze Twój e-PIT nie są automatycznie akceptowane, a więc przedsiębiorcy korzystający z usługi Twój e-PIT powinni uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń, z których mogą skorzystać, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze.
KIS przypomina też, że obowiązek złożenia zeznania dotyczy również przedsiębiorców z zawieszoną działalnością gospodarczą, o czym przedsiębiorcy zapominają. System Twój e-PIT nie zaakceptuje i nie złoży za nich zeznania PIT za 2023 r. – napisano dalej.
Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na pytania Business Insidera przypomina ważne informacje dla rozliczających PIT na ostatnią chwilę. Przede wszystkim wskazuje, że najprostszym i najwygodniejszym sposobem złożenia zeznania za 2023 rok jest usługa Twój e-PIT. Należy jednak pamiętać, że to zeznanie uwzględnia tylko dane, do których dostęp ma administracja skarbowa, dlatego warto do niego zajrzeć i do 30 kwietnia 2024 r. zweryfikować i zmodyfikować lub/oraz zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT – podał serwis Businessinsider.com.pl
KIS przypominał również, że:
— w przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznaniu można wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, aby przekazać 1,5 proc. podatku;
— po wprowadzeniu zmian należy zaakceptować zeznanie, bez tej akceptacji 30 kwietnia zostanie wysłana wersja przygotowana przez KAS – a nie robocza;
automatycznie z upływem 30 kwietnia akceptowane są wyłącznie zeznania PIT-37 i PIT-38 oraz PIT-OP za 2023 r. Nawet jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania, to zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie i tym samym złożone w terminie.
KIS zwrócił też uwagę, aby korzystając z Twojego e-PIT pamiętać o zaktualizowaniu swojego adresu i rachunku bankowego.
Jeśli z zeznania PIT wynika, że trzeba dopłacić podatek, to wpłatę trzeba zrobić do 30 kwietnia do północy. Wpłatę trzeba dokonać na indywidualny mikrorchunek podatkowy. Obecnie podatek można zapłacić m.in. bezpośrednio w e-Urzędzie Skarbowym, a więc po skorzystaniu z usługi Twój e-PIT. Można to zrobić również Blikiem – czytamy w wyjaśnieniu.
Jak dodał KIS w odpowiedzi na nasze pytania, podatnicy zostaną poinformowani o konieczności dopłaty podatku (jeśli wynika ona z zeznania) w ciągu miesiąca, od otrzymania informacji mamy 7 dni na uregulowanie zaległości - napisano.
Z kolei, jeśli w PIT wykazałeś nadpłatę, to fiskus powinien ją zwróci w terminie:
- 45 dni, jeśli podatnik złożył PIT w formie elektronicznej lub 90 dni, jeśli podatnik złożył PIT w formie papierowej.
- Status zwrotu można również sprawdzić w e‑Urzędzie Skarbowym – podano w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Money.pl // East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
Źródło: Businessinsider.com.pl