Przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2023

 Przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2023

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2023 roku wyniosło 7485,12 zł brutto - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 10,4 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło w ujęciu rocznym o 0,1 procent i wyniosło ponad 6,51 miliona etatów – poinformował serwis TVN24.pl

Dane dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza dziewięć osób. GUS podał w poniedziałkowym komunikacie, że w lipcu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się nominalnie w stosunku do czerwca, czyli miesiąc do miesiąca, o 2,0 proc. – napisano w informacji.

"Wzrost ten spowodowany był, m.in. kontynuacją wypłat premii kwartalnych, półrocznych, motywacyjnych, nagród jubileuszowych i okolicznościowych, podwyższeniem wynagrodzeń, a także wypłat odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - podano w komunikacie urzędu.

Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano prawie we wszystkich sekcjach, z czego największy w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" (o 51,6 proc.) oraz w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 32,3 proc.) – podano.

Najwyższa wartość przeciętnego wynagrodzenia w lipcu br. wystąpiła w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" - 14 933,27 zł, a najniższa w sekcji "Zakwaterowanie i gastronomia" - 5452,25 zł. – stwierdzono w komunikacie.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w minionym miesiącu wyniosło 7485,12 zł, co oznacza wzrost o 10,4 proc. rok do roku – napisano dalej.

Oznacza to, że wynagrodzenia wzrosły wolniej niż inflacja. Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 roku wyniósł 10,8 proc. w ujęciu rocznym – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: TVN24 // TVN24 Biznes
Źródło: TVN24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.