Zetki w relacjach z pracodawcami

Zetki w relacjach z pracodawcami

Pokolenie Z wnosi do firm nowe pomysły i świeże spojrzenie na problemy. Zna się na nowych technologiach i chce pracować dla przedsiębiorstw, które mają pozytywny wpływ na społeczeństwo. “Oczekujemy relacji opartej na szacunku, zaufaniu, ale również przestrzegania własnych granic. I chyba to właśnie te granice, wzbudzają tyle emocji”, zauważa Wiktoria Nowak z Fundacjo OFF School, mówczyni Impact’25. O tym jak budować dialog pracodawcy - Zetki będzie mowa 14-15 maja w Poznaniu – podał serwis Businessinsider.com.pl.

W 2025 r. już co piąty pracownik w Polsce będzie przedstawicielem pokolenia Z i coraz częściej mówi się o tym, że pokolenie Z zaczyna wyznaczać nowe trendy na rynku pracy. Młodzi ludzie chcą pracować dla firm, które mają jasno określoną misję i wartości, oferują szkolenia, mentoring oraz możliwość awansu. Z najnowszego raportu OLX Praca „Gen Zmiany rynku pracy” wynika przy tym, że większość zetek jest zadowolona ze swojego zatrudnienia. Aż 60 proc. przedstawicieli tego pokolenia uważa, że ich wynagrodzenie jest adekwatne do ich doświadczenia, w firmie uwzględniono ich preferencje dotyczące formy świadczenia pracy, a przełożony traktuje ich po partnersku i stara się zrozumieć ich potrzeby. Natomiast pracodawcy deklarowali w badaniu, że obecność zetek w firmach jest wartościowa - przyczyniła się do opracowania konkretnych i transparentnych perspektyw awansu finansowego oraz siatki wynagrodzeń. Pracownicy z pokolenia Z wpłynęli także na bardziej elastyczne podejście firmy do form świadczenia pracy oraz przyczynili się do zmiany sposobu organizacji pracy i ustalania oraz komunikowania celów przez przełożonych.

O tym, jak pracodawcy mogą dogadać się z pracownikami z pokolenia Z, z korzyścią dla obu stron będą rozmawiali przedstawiciele pokolenia Z oraz szefowie firm podczas 10. jubileuszowej edycji Impact’25 – najważniejszego wydarzenia gospodarczo-technologicznego w tej części Europy, które odbędzie się 14-15 maja br. w Poznaniu – napisano w informacji.

Zdaniem Marty Piotrowskiej, Director, Group Marketing Innovation & Digital Intelligence w Allegro, która będzie jedną z mówczyń podczas Impact’25 wielopokoleniowe zespoły w firmach to połączenie doświadczenia i strategicznego myślenia starszych pracowników z błyskawicznym przyswajaniem technologii i dynamicznym podejściem młodszych. Allegro zależy na dywersyfikacji zespołów, ponieważ widzi, że międzypokoleniowa wymiana wiedzy i wartości stanowi silny impuls do efektywności. Doświadczenie starszych pracowników łączy się ze świeżym spojrzeniem i nowoczesnymi kompetencjami młodszych, co sprzyja innowacjom i rozwojowi. Młodzi członkowie zespołów wnoszą znajomość nowych technologii, kreatywność oraz inne podejście do pracy i współpracy.

– W naszej firmie Gen Z wnosi znajomość najnowszych trendów, intuicyjne korzystanie z narzędzi cyfrowych i umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów. Przykład? Osoba z mojego zespołu, urodzona w 2001 r. w 5 minut wyeliminowała błąd produkcyjny na Allegro, korzystając z ChatGPT – zadanie, które starsze pokolenia analizowały godzinami. To dowód na wartość ich technologicznej elastyczności - mówiła Marta Piotrowska.

– W Allegro dbamy również o równowagę płci w zespołach stażowych, wierząc, że różnorodność napędza nasz rozwój.

W badaniu Fundacji OFF School „Gen Boost, młodzi na rynku pracy” wyszło jednoznacznie, że to młodzi bardziej chwalą sobie współpracę ze starszymi pokoleniami niż odwrotne – podkreślono w treści.

– My uwielbiamy międzypokoleniowe zespoły. Ta chęć, ze strony młodego pokolenia jest, jednak wyobraźmy sobie, jak ciężko wchodzi się na rynek pracy, kiedy o twoim pokoleniu można tylko przeczytać „roszczeniowe dzieciaki”. Międzypokoleniowe zespoły to przede wszystkim zespoły różnorodne, a jak wiemy już z badań - takie zespoły działają najlepiej – mówiła Wiktoria Nowak z Fundacji OFF School, która również będzie mówczynią podczas Impact’25.

W ostatnich latach w mediach i przestrzeni publicznej pojawiło się wiele tekstów i opinii o osobach z pokolenia Z jako roszczeniowych i wymagających w stosunku do pracodawców, także mało zaangażowanych w pracę.

- Nie zgadzam się z tymi opiniami, bo co do zasady są one stereotypami. Żeby zrozumieć zamysł międzypokoleniowości, trzeba zwrócić uwagę, że mówimy o zupełnie innych uwarunkowaniach społecznych i historycznych i dlatego każde pokolenie się tak różni, wychowują nas inne czasy. Pokolenie Z faktycznie wprowadza nowe standardy na rynek, ale każde pokolenie je wprowadzało. Co do roszczeniowości i wymagającym stosunku do pracodawców, cóż praca stała się już dla nas miejscem nie tylko zarabiania pieniędzy, ale również częścią życia. Pokolenie Z czerpie garściami z każdego jego aspektu, stąd praca musi współgrać – powiedziała Wiktoria Nowak.

Zdaniem Marty Piotrowskiej firmy muszą także przestać traktować podejście Gen Z do work-life balance jako „roszczeniowe” – to raczej świadome dążenie do zdrowej i efektywnej pracy. Pokolenie to ma jasne priorytety: zdrowie psychiczne, tolerancja i atmosfera, która sprzyja zaangażowaniu i innowacjom – czytamy dalej.

- W naszej organizacji widzimy, że otwartość na te wartości nie tylko przyciąga młode talenty, ale także podnosi jakość współpracy i kreatywność całego zespołu. Adaptacja do oczekiwań Gen Z to nie wybór, a konieczność w nowoczesnym środowisku pracy – mówiła Marta Piotrowska.

W Allegro od lat działa program Summer Experience, który daje młodym talentom możliwość 6-miesięcznego stażu. Stażyści otrzymują dedykowane wsparcie, mogą się uczyć i sprawdzić, czy kultura pracy w firmie im odpowiada. Po zakończeniu programu blisko 100 proc. uczestników decyduje się na dłuższą współpracę, co pokazuje, że Allegro jest atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych ludzi - zaznaczono.

- W tym roku poszliśmy krok dalej i stworzyliśmy trzy dedykowane programy stażowe dla pokolenia Z, ponieważ wierzymy, że to właśnie oni są naszym akceleratorem innowacji. Odpowiadamy na ich oczekiwania, oferując elastyczność, możliwość nauki od doświadczonych ekspertów i realny wpływ na projekty. Nasze działania pokazują, że otwartość na młodych nie tylko działa, ale i przynosi wymierne korzyści całej organizacji – dodała Marta Piotrowska.

Z licznych badań wynika, że pokolenie Z oczekuje od pracodawców przede wszystkim partnerstwa, co potwierdza także z własnych obserwacji Wiktoria Nowak – napisano w tresci.

- Prawdziwej relacji, która przedstawi szefa w pozycji człowieka, nie wszystkowiedzącego mocarza. Oczekujemy relacji opartej na szacunku, zaufaniu, ale również przestrzegania własnych granic. I chyba to właśnie te granice, wzbudzają tyle emocji. No bo jak to, na jogę o 16:00? A no tak to, że moje pokolenie przykłada bardzo dużą wagę do swojego życia w pracy i po pracy. Dodatkowo oglądaliśmy swoich rodziców, którzy często byli przepracowani, aby dać nam wszystko, co najlepsze. Cała ta dyskusja o „międzypokoleniowych konfliktach”, dlatego charakteryzuje się taką dużą emocjonalnością, ponieważ każde pokolenie stara się wygrać tę grę w „przeciąganie liny”, w której wygrana oznacza, kto miał gorzej lub kto miał lepiej. Jak się od tego uwolnimy, to zrozumiemy, że to naturalny cykl zmiany pokolenia, do którego zwyczajnie trzeba się przygotować – mówiła Wiktoria Nowak.

Co mogą zrobić obie strony, aby się dogadać i czerpać korzyści z tego porozumienia? Jak podkreśliła Wiktoria Nowak, w swoim projekcie „Gen Boost” Fundacja OFF School uczy i pracodawców, i pracowników o budowaniu międzypokoleniowych mostów, zwraca uwagę, że te pozorne różnice mogą pomóc wszystkim w wypracowaniu świetnych rozwiązań.

- Przykład: starsze pokolenia mocno wierzą w siłę autorytetu, pokolenie Z - niekoniecznie je respektuje i ich potrzebuje. Wniosek: razem możemy krytycznie spojrzeć na osoby, które nas otaczają. Kolejny przykład: starsze pokolenia co do zasady rzadziej zmienia pracę, moje pokolenie bardzo często to robi. Wniosek: możemy budować firmę na świetnej różności doświadczeń. Takich przykładów jest masa, ale musimy tę różnicę traktować jako siłę zespołu, nie słabość – wyliczała Wiktoria Nowak.

Marta Piotrowska, Director, Group Marketing Innovation & Digital Intelligence w Allegro oraz Wiktoria Nowak z Fundacji OFF School będą mówczyniami podczas Impact’25. Swój udział w tegorocznej edycji potwierdzili już także wybitni intelektualiści i światowe autorytety w wielu dziedzinach, m.in. Prezydent Barack Obama, były sekretarz stanu i specjalny prezydencki pełnomocnik ds. klimatu John Kerry, noblistka Olga Tokarczuk, politolog Francis Fukuyama, ceniony publicysta ekonomiczny Martin Wolf z Financial Times, politolog Ivan Krastev, Mark Leonard - dyrektor Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych, autorka „Niewolników dopaminy” Anna Lembke – czytamy dalej.

W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziało ok. 6 tys. top menedżerów. Wielu z nich podzieli się swoimi doświadczeniami podczas wystąpień na scenie, ale będzie także przestrzeń na mniej formalne spotkania i rozmowy w kuluarach. Obecność na kongresie potwierdzili najważniejsi inwestorzy i przedstawiciele czołowych firm i banków, m.in. Dariusz Mazurkiewicz (BLIK), Tomasz Suchański (Żabka Group), Marta Życińska (Mastercard), Ewald Raben (Grupa Raben), Piotr Krupa (Kruk S.A.), Michał Gajewski (Santander Bank Polska), Daniel Sachs (P Capital Partners), Krzysztof Krawczyk (CVC Capital Partners), Rafał Modrzewski (ICEYE), Mati Staniszewski (II Eleven Labs), Scott Crowder (IBM) – wskazano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Pixabay.com //
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.