Edukacja zdrowotna pracowników.

Edukacja zdrowotna pracowników.

Co drugi Polak nie wykonuje podstawowych badań diagnostycznych takich jak, na przykład, morfologia krwi. Tym istotniejsze jest otoczenie pracowników opieką medyczną i przeprowadzanie okresowych badań z zakresu medycyny pracy – mówi Justyna Mieszalska, prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlaczego Polacy tak masowo lekceważą badania profilaktyczne?
Przyczyn jest wiele. Do lekarza udajemy się, kiedy czujemy, że coś nam dolega. Odczuwamy ból, dyskomfort, spadek odporności, rosnącą lub spadającą masę ciała czy senność. Wtedy jednak mamy już często do czynienia z chorobą w zaawansowanej fazie, której leczenie jest dużo trudniejsze niż gdyby została ona wykryta na samym początku.

Jakie ma to konsekwencje dla pracodawców?
Pracowników cierpiących na przewlekłe choroby trzeba otoczyć specjalną opieką, brać pod uwagę to, że będą częściej na zwolnieniach lekarskich, a więc konieczne jest zadbanie, by pracę mógł wykonać za nich ktoś inny. Problemy zdrowotne wpływają też na naszą efektywność w pracy. Jeżeli źle się czujemy, będzie ona niższa.

Co w takim razie mogą zrobić pracodawcy?
Zawsze powtarzam, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto podejmować inicjatywy skierowane do pracowników, na przykład cykle spotkań dotyczących zdrowego stylu życia, konsultacje z dietetykiem, fizjoterapeutą czy psychologiem. Wielu pracodawców wysyła również do pracowników newslettery o tematyce poradniczej.

Czy można również wykonywać badania na terenie firm? Czy pracodawcy decydują się na takie rozwiązania?
Rzeczywiście, coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie gabinetu lekarskiego i diagnostyczno-zabiegowego w swojej siedzibie oraz, na przykład, kiosku medycznego umożliwiającego wykonywanie podstawowych badań: pomiaru ciśnienia tętniczego, temperatury, poziomu cukru, saturacji. To krok w dobrym kierunku.

A bezpłatne programy profilaktyczne?
To również jeden ze sposobów dbania o zdrowie pracowników. W ramach naszych pakietów dla firm proponujemy je pracodawcom. To między innymi program profilaktyki cukrzycy. A pamiętajmy, że w Polsce już co najmniej trzy miliony Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby. Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Innym programem jest profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa. Uskarża się na nie ponad 70 procent Polaków.

Rozmawiała Joanna Jakoweńko

Więcej informacji na temat medycyny pracy
https://cmwum.pl/medycyna-pracy/

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.