Nominacja do tytułu Turystyczny Produkt Roku 2020
Żywe Muzeum Piernika zostało założone przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku i jest pierwszą w Europie interaktywną placówką tego rodzaju. Mieści się w samym sercu zabytkowej toruńskiej Starówki. To swoisty „kulinarny teatr”, w którym goście uczestniczą w pokazie, prowadzonym przez doświadczonych animatorów. Tam poznawanie historii staje się prawdziwą przygodą.
Toruńskie Żywe Muzeum Piernika mieści się w zrekonstruowanym spichlerzu z 1863 roku przy ul. Rabiańskiej 9, gdzie znajduje się stylizowana piernikarnia, w której wg starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi, odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Goście odwiedzający Muzeum nie tylko mogą obejrzeć powstawanie tych korzennych wypieków, ale przede wszystkim sami wziąć udział w procesie ich wyrobu, czyli samodzielnie przesiać mąkę, utłuc przyprawy czy wyrobić ciasto. Uczestnicy pokazu własnoręcznie odciskają w rzeźbionych formach wybrane przez siebie kształty, wycinają je i układają na blachach, na których później ciasto jest wypiekane. W arkana piernikowego rzemiosła wprowadzają odtwórcy postaci z epoki – uczona Wiedźma Korzenna i Mistrz Piernikarski. Informacje przekazuje się niekonwencjonalnie – językiem stylizowanym na staropolski, ze swadą i z humorem.
W 2014 roku muzeum powiększyło program o interaktywną wystawę, przedstawiającą manufakturę z początku XX wieku. Każdy odwiedzający może zobaczyć tam m.in. oryginalne, niemieckie maszyny, służące do wypieku pierników i samodzielnie wprawić je w ruch, zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form. Atrakcją pokazu jest także warsztat dekorowania pierników lukrem królewskim.
W siedzibie Muzeum działa niewielka fabryka, gdzie wypiekane są pierniki wg tradycynych receptur, z najlepszych surowców, z przeznaczeniem do sprzedaży w Muzeum, w toruńskim firmowym sklepie i przez internet. Przedsiębiorstwo oferuje aż 24 rodzaje pierników oraz pierniki zdobione przez artystki malarki.
W 2016 roku, z okazji 10-lecia istnienia placówki, Żywe Muzeum Piernika ustanowiło Rekord Polski w wypieczeniu największego piernikowego serca. Miało ono 12 m2 i ważyło 238 kg. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Torunia oraz turyści, którzy wypiekali ciasto, oblewali je czekoladą, a po wszystkim wzięli udział w konsumpcji ten ogromnego wypieku.
Muzeum jest czynne codziennie w godz. od 10:00 do 18:00, za wyjątkiem kilku dni w roku (szczegóły na https://muzeumpiernika.pl/pl/content/pokazy). Każdy pokaz trwa ok. 80 minut. Istnieje możliwość przeprowadzenia pokazu w języku angielskim i niemieckim. Muzeum jest przygotowane na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w pokazie z audiodeskrypcją.
Żywe Muzeum Piernika to również doskonałe miejsce na mapie Torunia dla odbiorcy biznesowego. Może być elementem spotakń integracyjnych, także w formie “wyjazdowej”, w miescu wybranym przez klienta. W klimatycznych salach muzealnych można zasiąść do biesiady piernikowej oraz zorganizować konferencję. Muzeum we współpracy z Domem Legend Toruńskich tworzy i oraganizuje również fabularyzowane gry miejske oraz tematyczne zwiedzanie Torunia.
Od początku swojego istnienia Żywe Muzeum piernika było wielokrotnie nagradzane:
Pomysł na stworzenie Muzeum został nagrodzony przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga, która w 2006 roku przyznała założycielom laur w II edycji konkursu Miniprzedsiębiorca Roku.
W 2008 roku w konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną Muzeum otrzymało Certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2008”.
W 2012 roku w konkursie National Geographic Traveler zostało uznane jednym z Siedmiu Nowych Cudów Polski.
W 2015 roku Żywe Muzeum Piernika zostało odznaczone Certyfikatem Jakości serwisu TripAdvisor, a w 2019 roku zostało wpisane do Galerii Sław TripAdvisor.
Muzeum zostało mianowane przez The Huffington Post jednym z miejsc na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2015 roku.
W 2016 roku Żywe Muzeum Piernika znalazło się wśród 10 najciekawszych muzeów w Polsce według rankingu Pascala „Pomysł na Polskę”, jako jedyna wyróżniona placówka z Torunia.
W 2017 roku Żywe Muzeum Piernika otrzymało Złoty Certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2017” Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to najważniejsze wyróżnienie w branży turystycznej i do dziś Żywe Muzeum Piernika jest jego jedynym zdobywcą w całym województwie kujawsko-pomorskim.
W 2019 zdobyło nagrodę Symbol Polskich Obiektów Turystycznych 2019.
fot. Andrzej Goinski