Bezpieczeństwo energetyczne, klimatyczne, ekonomiczne - to wspólny mianownik wszystkich debat zaplanowanych podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 1,2 tys. prelegentów, 180 sesji tematycznych i ok. 17 tys. gości. Organizowany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie w polskim i europejskim kalendarzu biznesowym i politycznym.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, to tradycyjnie, jak co roku wiosną trzy dni intensywnych debat. W tym roku dotyczącą one szeroko pojętego bezpieczeństwa, konkurencyjnej gospodarki i zintegrowanej Europy. Nauka, polityka, biznes i media spotykają się, aby dyskutować o stworzeniu jak najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i znoszeniu krępujących ją, niepotrzebnych barier czy regulacji. - Chcemy głęboko wsłuchać się w głos gości tego kongresu i skorzystać z ich wskazówek w budowaniu konkurencyjności: naszych miast, regionów, państw, całej Europy – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic podczas inauguracji Kongresu.
Sesja inauguracyjna: Bezpieczeństwo i gospodarka
Silna i odporna gospodarka warunkiem europejskiego bezpieczeństwa. Clean Industrial Deal oraz Kompas konkurencyjności – założenia kluczowych dokumentów wskazujących kierunki zmian w polityce gospodarczej UE. Połączenie działań na rzecz neutralności klimatycznej ze wsparciem konkurencyjności gospodarki, zmniejszaniem zależności i podniesieniem bezpieczeństwa. Postulaty biznesu: Deregulacja i więcej wolnego rynku, przystępne ceny energii, priorytety dla inwestycji, innowacji, technologii. Mobilizacja przemysłu w Europie. Wykorzystanie własnych przełomowych technologii. Europejska obronność, potencjał militarny i współpraca. Europa reaguje na nową sytuację w świecie i bariery w handlu. Finansowanie inwestycji w nowej doktrynie gospodarczej UE: środki publiczne i prywatne. Warunki i narzędzia realizacji. Jak podnieść poziom bezpieczeństwa i sprawić, by europejska gospodarka z powodzeniem konkurowała na globalnym rynku?
Na zdjęciu panel Energia dla europejskiej gospodarki z udziałem Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu, Rt Hon Lord Hunt, ministera stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej z Wielkiej Brytanii, Lukasa Savickasa, ministera gospodarki i innowacji z Litwy, Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej, podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Konferencja Ministerstwa Przemysłu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Bezpieczeństwo energetyczne Europy
Bezpieczeństwo, odporność i niezależność UE w wymiarze polityczno-społecznym i ekonomicznym. Zrównoważona, ale silna i bezpieczna gospodarka – regulacje, wsparcie i współpraca międzynarodowa na rzecz realizacji tego celu.
W sesji udział wzięli: Borys Budka, Poseł Parlamentu Europejskiego, Komisja PE ITRE, Marzena Czarnecka, minister przemysłu, Robert Habeck, federalny minister gospodarki i klimatu z Niemiec, Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych, Rt Hon Lord Hunt, minister stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej Wielkiej Brytanii,
Iva Petrova, wiceminister, ministerstwo energii Bułgarii. Sesję moderował Jan Olbrycht, członek Team Europe Direct, były Poseł Parlamentu Europejskiego (2004-2024)
Goście przemawiający podczas inauguracji EKG przypominali, że odbywa się on w szczególnie trudnym dla całego globu okresie, w którym musimy się mierzyć z wyzwaniami klimatycznymi, geopolitycznymi czy tymi związanymi z polityką nowej administracji amerykańskiej. - Ale my w tych wyjątkowych czasach dostrzegamy przede wszystkim nadzieję i szansę na dokonanie kolejnego, rozwojowego skoku. Udało to się Śląskowi i całej Polsce po 1989 roku - i może udać się również teraz - deklarował Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Rzeczywiście, Górny Śląsk to miejsce symboliczne i przykład udanej transformacji: od regionu przemysłowego po europejskie serce nowych, innowacyjnych i „zielonych” technologii.
Debata o dezinformacji z udziałem Krzysztofa Gawkowskiego, wicepremiera, ministra cyfryzacji, pełnomocnika Rządu ds. cyberbezpieczeństwa
Zjawisko dezinformacji w infosferze; skala, dynamika i wpływ na życie społeczne i publiczne oraz biznes i rynek. Rola technologii cyfrowych, strategie Big Techów. Regulować, ograniczać, monitorować? Jak skutecznie przeciwdziałać dezinformacji bez ograniczania elementarnych praw i swobód? Niezależne i rzetelne media, obywatelski fact checking, edukacja. Dezinformacja jako element systemowej cyberagresji i wojny hybrydowej. Sprawcy i metody, technologie i platformy, cele i efekty. Ingerencje w procesy demokratyczne i wyborcze w świecie, w Europie, w Polsce. Skutki dla demokracji i zaufania społecznego. „Parasol wyborczy” przy polskich wyborach prezydenckich jako przykład skoordynowanej aktywności skierowanej przeciwko manipulacji, destabilizacji i ingerencji w demokratyczny proces.
Wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, pełnomocnika Rządu ds. cyberbezpieczeństwa
Tegoroczny EKG ma dodatkowy wymiar: przypada bowiem na prezydencję Polski w Unii Europejskiej. - Ten kongres wpisuje się w agendę owej prezydencji, łącząc małych i średnich przedsiębiorców z największym biznesem i administracją: krajową oraz samorządową - powiedział Marek Wójcik, wojewoda śląski.
List do uczestników 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego skierował prof. Jerzy Buzek, były premier i jeden z inicjatorów wydarzenia. „COVID, przerwanie łańcuchów dostaw, inwazja Rosji na Ukrainę, kryzys energetyczny: to wszystko podważa dotychczasowe kierunki rozwoju gospodarczego Europy. Dlatego przewodnie hasło EKG 2025, czyli bezpieczeństwo, ma dziś dla nas wszystkich fundamentalne znaczenie” - napisał Jerzy Buzek.
Źródło: PAP MediaRoom / PTWP / inf. własna