7 istotnych spraw w zeznaniach podatkowych

7 istotnych spraw w zeznaniach podatkowych

Zeznania roczne PIT można już składać. Termin mija 30 kwietnia. W praktyce jest to proste, jeśli nic nie chcemy zmieniać w porównaniu z zeszłym rokiem. Jednak nawet wtedy warto przyjrzeć się zeznaniu. O czym każdy podatnik musi wiedzieć, aby prawidłowo się rozliczyć i nie narobić sobie problemów?

Złożenie PIT jest dość proste, jeśli wiemy, co robić. Większość robi za nas (etatowców, zleceniobiorców, osoby na umowie o dzieło, emerytów) administracja skarbowa, wystarczy skorzystać z Twojego e-PIT. Warto jednak sprawdzić to zeznanie przygotowane przez fiskusa. Jeśli rozliczamy dochody z giełdy, sprzedaży mieszkania czy wynajmu, mamy więcej pracy. Podobnie jest z przedsiębiorcami.   Absolutne minimum, które musimy wiedzieć, jeśli składamy PIT. To podatnik ponosi bowiem odpowiedzialność za swoje zeznanie roczne, nawet jeśli przygotowała je administracja skarbowa czy biuro rachunkowe , ponieważ tak stanowi prawo skarbowe – stwierdził serwis Businessinsider.com.pl.

1. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby złożyć PIT
Po pierwsze, musisz wybrać odpowiednie zeznanie roczne, czyli odpowiedni formularz, i tak:
— osoby na etatach, zleceniobiorcy i emeryci składają PIT-37,
— przedsiębiorcy: PIT-36 (opodatkowani skalą PIT), PIT-36L (liniowcy), PIT-28 (ryczałtowcy)
— jeśli chcesz rozliczyć przychody z najmu prywatnego, to składasz PIT-28,
— dochody z giełdy – PIT-38, a dochody ze sprzedaży nieruchomości – PIT-39.

Etatowcy wypełniają zeznanie PIT-37 na podstawie PIT-11, który dostają od pracodawcy. Podobnie jest z rozliczeniem umów zleceń, o dzieło, a także w przypadku emerytów i rencistów (ZUS wystawia PIT-11/A).

Przedsiębiorcy wypełniają PIT na podstawie danych z podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych lub ewidencji przychodów (ryczałtowcy).

Jeśli podatnik uzyskał dochody z giełdy (sprzedaży akcji na GPW) to zasadniczo składa PIT-38 na podstawie informacji z biura maklerskiego, czyli na podstawie PIT-8C.

Jeśli podatnik uzyskał dochody z pracy (np. etatu), sprzedał akcje i mieszkanie, to musi złożyć trzy zeznania: PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

Trzeba też pamiętać o innych dokumentach. Przykładowo, w PIT można wykazać wydatki na termomodernizację (ulga termomodernizacyjna), o ile podatnik spełnia warunki i ma dowód poniesienia takich wydatków, czyli fakturę. Nie składamy jednak takich dokumentów razem z PIT, ale trzymamy je w domu. Dokumenty trzeba będzie udostępnić, jeśli zażąda ich organ podatkowy – wyjaśnił dalej serwis.

2. Czy czekać na PIT-11 od pracodawcy, czy można składać zeznanie
Pracodawcy już przesłali PIT-11 do urzędu skarbowego (mieli czas do końca stycznia). Pracownikom muszą je przekazać do końca lutego 2024 r.

W praktyce podatnicy już dziś mogą złożyć PIT, jeśli skorzystają z usługi Twój e-PIT. Administracja skarbowa przygotowała bowiem PIT-37 na podstawie PIT-11 od pracodawców – wyjaśnił dalej serwis.

Jeśli chcemy szybko dostać zwrot nadpłaty podatku, to wystarczy sprawdzić zeznanie przygotowane w Twoim e-PIT, ewentualnie zmodyfikować, zaakceptować i wysłać (oraz pobrać urzędowe poświadczenie odbioru) – wskazano w treści.

3. Jak sprawdzić, czy administracja prawidłowo przygotowała PIT
Jeśli chcemy skorzystać z Twojego e-PIT i jesteśmy etatowcami, zleceniobiorcami, to sprawdźmy:
— czy Nasze dane osobowe się zgadzają,
— czy skarbówka dostała PIT-11 od wszystkich pracodawców/zleceniodawców.

W Twoim e-PIT jest informacja o dokumentach, na podstawie których zostało przygotowane zeznanie roczne,
— czy są uwzględnione ulgi — dla osób do 26 roku życia, rodzin 4+, pracujących seniorów, osób powracających z zagranicy (ulga na powrót), a także odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych,
— czy ulga na dzieci została poprawnie uwzględniona,
— czy prawidłowy jest mikrorachunek podatkowy, na który musisz dopłacić podatek (u osób, które muszą dopłacić PIT).

Zastanówmy się też, czy chcesz, aby fiskus przekazał 1,5 proc. podatku na tę samą organizację, co rok wcześniej. Jeśli chcesz wybrać inną OPP, to dokonaj zmian w Twoim e-PIT.

Szczególną uwagę zwróć należy na ulgi, w tym ulgę na dziecko. Administracja przepisuje bowiem wysokość ulgi np. na dziecko z zeszłorocznego zeznania PIT. Jeśli kwota ulgi się nie zgadza, to musimy dokonać zmian w Twoim e-PIT (wybierz "edytuj") – podkreślono w  wyjaśnieniu.

Jeśli jesteście przedsiębiorcami, to musicie sami wpisać wiele danych. Skarbówka ich po prostu nie miała, a więc tylko częściowo wypełniła PIT-36, PIT-36L i PIT-28 przedsiębiorcom.  Większość danych musimy jednak wpisać samodzielnie – napisano dalej

4. W jakiej formie najlepiej złożyć PIT
Najlepiej złożyć PIT w formie elektronicznej. Opcją jest oczywiście forma papierowa (można złożyć PIT w urzędzie skarbowym lub wysłać go pocztą, decyduje data stempla pocztowego) lub programy komercyjne do składania PIT.

Dla milionów podatników najwygodniejszy jest Twój e-PIT. W zeszłym roku z tej usługi Krajowej Administracji Skarbowej skorzystało 12 mln podatników.

Zeznanie za 2023 r. w usłudze Twój e-PIT mogą złożyć również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Jeśli chcecie skorzystać z Twojego e-PIT, to musicie zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Jedną z opcji jest wykorzystanie do logowania bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu sprawdzić należy: dokumenty, swoje dane osobowe, czy zostały uwzględnione wszystkie zeznania PIT-11 (w przypadku etatowców, zleceniobiorców, osób na umowach o dzieło), ulgi, w tym prorodzinna (na dzieci) i inne preferencje.

W każdej chwili możesz zmienić dane i uwzględnić dodatkowe ulgi i preferencje.

Po wysyłce zeznania pamiętajcie, że musimy pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Jest to dokument, który potwierdza, że zeznanie zostało złożone w terminie – wyjaśnił serwis.

Na koniec, zapisać trzeba swoje zeznanie i UPO.

5. Czy warto nie robić nic?
Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia 2024 r. zostanie automatycznie zaakceptowane to przygotowane przez skarbówkę, w ramach usługi Twój e-PIT. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nic nie zrobi – czytamy dalej.

Nie dotyczy to jednak PIT-ów przedsiębiorców. Zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie zostaną automatycznie zaakceptowane. Przedsiębiorcy muszą więc sami wypełnić/uzupełnić zeznania, nawet jeśli korzystają z Twojego e-PIT.

6. Gdzie zapłacić podatek
Jeśli z zeznania PIT wynika, że trzeba dopłacić podatek, to wpłatę trzeba zrobić do 30 kwietnia do północy, nawet jeśli już w lutym złożysz zeznanie. Oczywiście można dopłacić podatek od razu, żeby o tym nie zapomnieć.

Wpłaty dokonujemy na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Obecnie podatek można zapłacić m.in. bezpośrednio w e-Urzędzie Skarbowym, a więc po skorzystaniu z usługi Twój e-PIT. Można to zrobić również Blikiem – wskazano w treści.

7. Kiedy dostaniesz zwrot podatku
Jeśli z zeznania wynika nadpłata, to fiskus powinien nam ją zwrócić w terminie:

— 45 dni, jeśli podatnik złożył PIT w formie elektronicznej lub
— 90 dni, jeśli podatnik złożył PIT w formie papierowej.

W praktyce, jeśli zwrot nie budzi wątpliwości, to można go dostać dużo szybciej. Im prędzej złożysz PIT, tym szybciej pieniądze będziesz miał na koncie – podano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Business Insider // Mariusz Grzelak/Reporter / Reporter
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.