Europejski Bank Centralny (EBC) podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Po 15 miesiącach podwyżek z rzędu w październiku Rada Prezesów zdecydowała się na pauzę. Stopa referencyjna nadal wynosi 4,50 proc. – podał serwis Interia.pl
Pauza była oczekiwana przez konsensus rynkowy. Przypomniano, że przez 15 miesięcy z rzędu EBC zacieśniał politykę monetarną w strefie euro. Łącznie stopy procentowe wzrosły w tym czasie o 4,5 punktu procentowego. Ostatnia podwyżka, o 0,25 pp., miała miejsce we wrześniu - napisano.
Po czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego stopy procentowe będą wynosić:
• stopa refinansowa - 4,50 proc.,
• stopa kredytu - 4,75 proc.,
• stopa depozytowa - 4,00 proc.
Cofając się o miesiąc, to już we wrześniu rynek również prognozował wstrzymanie się z podwyższeniem kosztu pieniądza. Tak się jednak nie stało i Rada Prezesów postanowiła podnieść stopy procentowe w obawie o dalszy rozwój inflacji w eurolandzie – wskazano w treści.
Wysoki poziom stóp procentowych przekłada się na wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego. Nastroje w europejskim przemyśle pozostają pesymistyczne. W przypadku strefy euro indeks PMI, tj. miara nastrojów wśród przedsiębiorców z danego sektora, utrzymuje się poniżej neutralnego poziomu od lipca 2022 r., czyli od rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki monetarnej.
Ostatnie dane wskazują, że omawiana wartość w październiku ponownie spadła - z 43,4 do 43 pkt., natomiast w największej gospodarce Europy indeks PMI w przemyśle wyniósł 40,7 pkt. Przyjmuje się, że progiem, poniżej którego wynik jest pesymistyczny jest poziom 50 pkt. – wyjaśnił serwis.
Takie otoczenie w sektorze produkcji można uznać za recesyjne. Podobne prognozy przedstawia także Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zgodnie z szacunkami tej instytucji tempo rozwoju gospodarczego Niemiec w całym 2023 r. będzie ujemne i wyniesie -0,5 proc. Nieznacznie powyżej zera ukształtuje się PKB Francji, Włoch oraz Hiszpani, bo kolejno 1 proc., 0,7 proc. oraz 2,5 proc. – napisano w podsumowaniu. (jmk)
Foto: TVN24 // TVN24 Biznes
Źródło: Interia.pl