Inflacja konsumencka w grudniu 16,6 proc.

 Inflacja konsumencka w grudniu 16,6 proc.

Inflacja konsumencka w Polsce w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rocznym - wynika z ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Odczyt jest tożsamy z tzw. szacunkiem flash opublikowanym na początku stycznia – podał serwis Interia.pl

Spadek inflacji w grudniu oznacza, że zmienia się także ścieżka inflacji w kolejnych miesiącach. W rezultacie spodziewamy się, że w lutym, kiedy przypadnie szczyt, inflacja sięgnie 19,8 proc., a więc nie przekroczy 20 proc. - przekonywał ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Piotr Bartkiewicz jeszcze przed publikacją danych GUS przewidywał, że nie zmienią się one w stosunku do ogłoszonego na początku stycznia tzw. odczytu flash z 5 stycznia. Wskazano w nim, że inflacja spadła w grudniu do 16,6 proc. rdr z 17,5 proc. rdr w listopadzie.

- Głównym czynnikiem obniżającym inflację pozostaną nośniki energii. Ciekawsze będzie, jak ukształtuje się inflacja bazowa; wstępne dane wskazywały, że wzrosła ona w grudniu do 11,6 proc. Będzie można też zobaczyć, co w inflacji bazowej wzrosło i czy są sygnały, że i ona zacznie spadać - tłumaczył przed dzisiejszą (piątkową) publikacją GUS ekonomista Banku Pekao.

Analitycy przestrzegają, że początek 2023 roku może w Polsce zaowocować przejściowym wzrostem inflacji (z końcem grudnia ub.r. przestały obowiązywać elementy tzw. tarczy antyinflacyjnej).
Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przewidują, że inflacja znacząco spadnie w drugiej połowie roku, ale dwucyfrowa pozostanie przez trzy kwartały 2023 roku – podał serwis Interia.pl.

Jak czytamy w publikacji - "Skala inflacji znacząco zmniejszy się prawdopodobnie dopiero w II połowie 2023 r. W I półroczu nadal będziemy obserwować wysoki wzrost cen żywności oraz rachunków za energię, które łącznie odpowiadają za około 35 proc. wydatków. Dodatkowo część przedsiębiorstw energochłonnych będzie przenosić rosnące koszty na końcowych klientów. Dlatego inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pierwsze trzy kwartały 2023 r." - napisali analitycy PIE w jednym z komentarzy.

Inflacja jako zjawisko globalne może pozostać z nami na dłużej – czytamy w informacji.

Jak podała Interia.pl - "Trwałe obniżenie stóp inflacji do celów banków centralnych może zająć kilka lat. Globalna inflacja cen konsumpcyjnych prawdopodobnie spadnie do średnio 5 proc. w 2023 roku, kończąc rok w tempie 3,5 proc. rok do roku" - napisali w swoim raporcie analitycy S&P Global. (jmk)

Foto: RMF24
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.