Od września modyfikacje dla pacjentów w placówkach medycznych

Od września modyfikacje dla pacjentów w placówkach medycznych

Wrzesień będzie kolejnym momentem zmian dla pacjentów. To właśnie w tym miesiącu planowane jest wprowadzenie kilku modyfikacji m.in. z zakresu skierowań oraz recept na niektóre leki. W bieżącym materiale serwis Medonet.pl wskazał projekty, które wejdą w życie lada chwila.

W sierpniu wiele mówiło się o wejściu tzw. "ustawy Kamilka", która jest związana z lepszą ochroną małoletnich. W związku z rozszerzeniem opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży, Ministerstwo Zdrowia zaplanowało również zapewnienie lepszych warunków w tym zakresie w szkołach. Jak doniósł "DGP", "obowiązek zatrudniania przez szkoły (podstawowe, licea i przedszkola) specjalistów, w tym pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych, wprowadziła nowelizacja Karty nauczyciela z września 2022 r. Nowe zasady obowiązują w pełni od roku szkolnego 2024/2025".

Od 1 września liczba etatów nauczycieli specjalistów w placówkach edukacyjnych ma być uzależniona od liczby dzieci i uczniów. Zgodnie z przepisami, psycholog, który chce pracować w szkole, musi mieć tytuł magistra psychologii oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego.

W teorii wszystko brzmi bardzo obiecująco, jednak nie da się ukryć faktu, że brak psychologów jest problemem ogólnopolskim. "DGP" przywołał alarmujące dane obejmujące liczbę wakatów w poszczególnych województwach:


1. wielkopolskie – 362,
2. dolnośląskie – 175,
3. kujawsko-pomorskie – 128,
4. lubelskie – 170,
5. lubuskie – 96,
6. łódzkie – 226.

Już od 20 września pacjentów czeka istotna zmiana w obrębie skierowań wystawianych na leczenie uzdrowiskowe. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację związaną z potrzebami osób pracujących przy produkcji wyrobów zawierających azbest. Nowe przepisy wprowadzają elektroniczne skierowania, które będą wystawiane w Systemie Informacji Medycznej (SIM) i przekazywane do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z oznaczeniem "SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE (AZBEST)".

Przypomniano, że SIM to system teleinformatyczny służący do przetwarzania danych dotyczących świadczeń zdrowotnych, zarówno tych już zrealizowanych, jak i planowanych, które są dostępne w systemach usługodawców.

Jeśli planowany jest wyjazd do sanatorium. To też może zainteresować potencjalnego pacjenta: Sanatoria będą tańsze. Od października nawet o 200 złotych mniej.

Nowy sposób obsługi skierowań do sanatorium dla tej konkretnej grupy pacjentów wiąże się z licznymi ułatwieniami, ale również będzie szansą na wsparcie zdrowia. O szkodliwości azbestu pisaliśmy w poprzednim tekście: Ważna zmiana w skierowaniach do sanatorium. Kolejna grupa pacjentów skorzysta z nowego systemu - napisano.

Czekają nas zmiany również w receptach. Ma to związek z obawami Ministerstwa Zdrowia, jeśli chodzi o zatrucia fentanylem oraz uzależnień od opioidów, psychotropów i innych medykamentów z pokrewnej grupy.

Zdaniem resortu receptomaty oraz łatwy dostęp do tych leków nie zdaje egzaminu, dlatego zostaną one wzięte pod lupę – podkreślono w treści.

W związku z tym wyodrębniono sześć substancji, na które nie dostaniesz recepty tak łatwo. Lekarz będzie musiał zbadać cię osobiście, zanim wypisze zlecenie na zakup preparatów zawierających następujące substancje:


1. fentanyl,
2. morfina,
3. oksykodon,
4. tramadol,
5. tapentadol,
6. buprenorfina.

— Nabór do pilotażu Centralnej e-Rejestracji ruszył 26 sierpnia, czyli pierwszego dnia roboczego po wejściu przepisów w życie. Do pilotażu mogą dołączyć wszystkie placówki, które realizują te świadczenia kardiologiczne oraz badania w ramach programów profilaktycznych: mammografię i cytologię, w ramach NFZ — przekazało Medonetowi Ministerstwo Zdrowia.

Wskazano świadczenia medyczne, na które pacjenci będą mogli zapisywać się elektronicznie. Taka ścieżka rejestracji na wizyty ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę: będzie można przełożyć lub odwołać wizytę online, co umożliwi innemu pacjentowi skorzystanie z pierwotnego terminu. Taki trend ma zmniejszyć problem długich kolejek do specjalistów..

Projekt pilotażowy sukcesywnie się rozwija, a według planów finalnie ma to być powszechny sposób rejestracji we wszystkich publicznych placówkach medycznych – stwierdził serwis. (jmk)

Foto: Medonet.pl // Volha_R / Shutterstock
Źródło: Medonet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.