Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - poinformowała w czwartek spółka. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ocenił, że "ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 r.".
Jak podała spółka, 18 listopada br. został wykonany ostatni spaw na gazociągu łączącym wybrzeża Danii i Polski. "Moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w projekcie Baltic Pipe" - wskazała spółka w komunikacie.
"Za nami budowa części podmorskiej Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 r. Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r. – podkreślił, cytowany w komunikacie, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – czytamy w informacji.
Gaz-System poinformował, że podczas układania gazociągu wykonano wszystkie niezbędne skrzyżowania z infrastrukturą podmorską stron trzecich, a każde z nich zostało odpowiednio zabezpieczone. W ramach prac morskich wydrążono też dwa tunele w miejscach wyjścia gazociągu podmorskiego na ląd. W Polsce tunel ma długość ok. 600 metrów, a w Danii ok. 1000 m – podano dalej.
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa ma być gotowa do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System – przypomniał w podsumowaniu Businessinsider.com.pl (jmk)
Źródło: Businessinsider.com.pl