Podmorska część Baltic Pipe zakończona

Podmorska część Baltic Pipe zakończona

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - poinformowała w czwartek spółka. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ocenił, że "ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 r.".

Jak podała spółka, 18 listopada br. został wykonany ostatni spaw na gazociągu łączącym wybrzeża Danii i Polski. "Moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w projekcie Baltic Pipe" - wskazała spółka w komunikacie.

"Za nami budowa części podmorskiej Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 r. Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r. – podkreślił, cytowany w komunikacie, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – czytamy w informacji.

Gaz-System poinformował, że podczas układania gazociągu wykonano wszystkie niezbędne skrzyżowania z infrastrukturą podmorską stron trzecich, a każde z nich zostało odpowiednio zabezpieczone. W ramach prac morskich wydrążono też dwa tunele w miejscach wyjścia gazociągu podmorskiego na ląd.  W Polsce tunel ma długość ok. 600 metrów, a w Danii ok. 1000 m – podano dalej.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa ma być gotowa do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System – przypomniał w podsumowaniu Businessinsider.com.pl   (jmk)

Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.