Pozostały 2 tygodnie na złożenie i opłacenie deklaracji PCC-3

Pozostały 2 tygodnie na złożenie i opłacenie deklaracji PCC-3

Lepiej przypilnować terminu złożenia deklaracji PCC-3. W przeciwnym razie będą nam grozić kary pieniężne. Niezapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych słono kosztuje – nawet blisko 70 tysięcy złotych. Oto kto powinien uważać – ostrzega serwis wp.pl.

Formularz podatkowy PCC-3 to druk, który pozwala nam zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w tym także umowę kupna-sprzedaży, zamiany czy darowizny. Podatek powinna zapłacić osoba, która kupuje, zamienia, a także jest obdarowywana. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chociażby ustanowienia hipoteki, umowy spółki cywilnej, podziału spadku czy pożyczki finansowej – wskazał serwis.

Częstym przypadkiem, kiedy powinniśmy złożyć deklarację PCC-3 jest na przykład sytuacja, gdy kupujemy używany samochód, którego wartość przekroczyła tysiąc złotych. W takim wypadku należy wysłać wypełniony formularz PCC-3 do przypisanego nam urzędu skarbowego - możemy to zrobić przez internet – oraz zapłacić przelewem podatek. Mamy na to 14 dni, które liczą się od daty zawarcia umowy – wyjaśnił serwis Wp.pl

W jakiej wysokości jest podatek? Istnieje kilka stawek podatkowych, wszystko więc zależy od umowy cywilnoprawnej, którą podpisaliśmy. Jeśli jest to sprzedaż, zamiana albo umowa o podzielenie spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny – 2 proc., tak będzie chociażby w przypadku kupna używanego samochodu – wskazano dalej.

Deklaracja PCC-3 musi być złożona obowiązkowo i terminowo. Jeśli tego nie zrobimy, zostanie to uznane za wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna. Jej wysokość jest uzależniona od poziomu minimalnego wynagrodzenia i może wynosić od 1/10 do dwudziestokrotności jego wysokości – ostrzega Wp.pl

W 2023 roku płaca minimalna wynosi 3490 złotych brutto. To oznacza, że musimy liczyć się z widełkami od 349 do 69,8 tysięcy złotych. Po kolejnej zapowiedzianej podwyżce minimalnego wynagrodzenia w lipcu 2023 roku kara może jednak jeszcze wzrosnąć - aż do 72 tysięcy złotych – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: INTERIA - Motoryzacja
Źródło: Wp.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.