Recepty wg nowych zasad

Recepty wg nowych zasad

Zmiany w receptach rocznych były zapowiadane już od dłuższego czasu i spotykały się z wieloma wątpliwościami i krytyką ze strony lekarzy. Okres przejściowy został wydłużony, a rządowy komunikat potwierdza, że rewolucja w przychodniach wydarzy się 1 sierpnia. Jak będzie wówczas wyglądało wystawianie recept oraz sporządzanie systemu dawkowania dla pacjentów?  - Wyjaśnił serwis Medonet.pl

Od 1 sierpnia 2024 r. platforma elektroniczna P1 będzie wymagała, aby przy wystawianiu recept rocznych uwzględniano informacje o okresie stosowania i ilości leku do podania. Zmiany te mają na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie jasnych i czytelnych informacji. Osoby uprawnione do wystawiania recept będą kontynuować dotychczasowy schemat dawkowania. Rozszerzenie możliwości dawkowania jest efektem procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia.

Owe rozszerzenie wiąże się z tym, że na recepcie będzie konieczne wskazanie informacji o następujących parametrach:
1.    okres stosowania leku;
2.    ilość i jednostka dawki (leku);
3.    częstotliwość podania;
4.    liczba opakowań;
5.    opcjonalnie: szczegółowe informacji o stosowaniu dla pacjenta, jeśli zachodzi taka konieczność Mogą one wiązać się z przebiegiem danej choroby, etapem leczenia oraz innymi ustaleniami pomiędzy lekarzem a pacjentem. Są one dostosowane indywidualnie dla każdego.

Dawkowanie leku będzie można wprowadzać na różne sposoby, w zależności od jego postaci. Dotychczas wytyczne dotyczące przyjmowania leków były podawane zbiorczo i opisowo, co utrudniało systemom teleinformatycznym obliczenie niezbędnej ilości leku do kontynuacji kuracji lub wydania. Dodatkowo okres stosowania i sposób przyjmowania leku rzadko były umieszczane na recepcie, co prowadziło do różnych interpretacji przez pacjentów (np. przyjmowanie leku do wyczerpania opakowania) - stwierdzono.
 
Dużą zmianą będzie sposób oznaczania dawek dla pacjentów, o co bardzo martwią się lekarze. Endokrynolog dr Szymon Suwała komentuje to następująco: "Przyjmujesz insulinę? Zapomnij o jednostkach! Nawet jeśli lekarz chce, żebyś na penie ustawił dawkę 8j, na recepcie będzie to zapisane jako np. 0.08 ml. Jeszcze trudniej, gdy dawki masz podane w widełkach, a insulinę przyjmujesz kilka razy dziennie" - wyjaśniono.

Zmiany dotyczące recept rocznych, które są ważne przez 365 dni, zwłaszcza jeśli chodzi o okres stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem, będą wprowadzone. W przypadku recept krótszych niż 120 dni oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu informacji o dawkowaniu, zarówno według dotychczasowych, jak i nowych zasad, będzie zależał od lekarza wystawiającego receptę - napisano.
Większość recept (ważnych do 30 dni) nie będzie podlegać zmianom w sposobie ordynacji. Nowe zasady nie będą również dotyczyć recept na leki recepturowe, leki sprowadzane w ramach importu docelowego oraz produkty o złożonych strukturach opakowania – wyjaśniono.

Najczęściej stosowane oraz budzące wątpliwości schematy dawkowania różnią się w zależności od rodzaju produktu leczniczego:

Krople (jeden z poniższych sposobów):
1.    w kroplach np. 4 krople na 1 dzień,
2.    w pełnych opakowaniach np. 1 opakowanie na 14 dni,
3.    w mililitrach np. 0,4 ml na 1 dzień.

Insulina (jeden z poniższych sposobów):
1.    w jednostkach międzynarodowych np. 5 j.m. na 1 dzień,
2.    w mililitrach.

Maści (jeden z poniższych sposobów):
1.    w opakowaniach np. 2 opakowania na 45 dni,
2.    w gramach np. 10 g na 7 dni.

Tabletki/kapsułki:
1.    dawkowanie można określić w analogicznej jednostce, np. 1 tabl./1 kaps.

W rządowym komunikacie możemy znaleźć również szereg istotnych informacji dla farmaceutów.
— Dla recept rocznych lub z okresem stosowania powyżej 120 dni, w przypadku braku zwrócenia przez system e-zdrowie (P1) informacji o ilości produktu do wydania, osoba wydająca produkt wydaje ilość zaordynowaną, w terminie ważności recepty, jednak z zachowaniem warunku jednorazowego wydania na maksymalnie 120 dni kuracji — napisano na stronie GOV.

Nowy schemat realizacji recept, ważnych przez 365 dni, z okresem stosowania między 121 a 360 dniem, wprowadza nowe ograniczenia dotyczące ilości leku wydawanego w aptece w określonym czasie. Zgodnie z nowymi zasadami, pacjent może jednorazowo odebrać maksymalnie ilość leku wystarczającą na 120 dni leczenia, a następną porcję będzie mógł odebrać po 90 dniach. Informacja o ilości leku do wydania oraz kolejnym terminie wydania będzie przekazywana przez system e-zdrowie do apteki, co wspiera pracę farmaceuty oraz jest dostępna dla pacjenta na Internetowym Koncie  Pacjenta – wskazano dalej.

Opracowano różnorodne schematy zapisu informacji o lekach, które są udostępnione w systemie e-zdrowie (P1), z uwzględnieniem różnych momentów podania oraz jednostek dawkowania:

Schematy proste ze względu na moment podania:
1.    n razy na dzień/tydzień/miesiąc: na przykład 2 razy dziennie po 1 tabl.
2.    co n dni: na przykład co 2 dni 1 tabl.
3.    co n godzin: na przykład co 5 godzin 1 tabl.

Schematy wielu okresów dawkowania:
Na przykład, przez 120 dni 3 razy dziennie po 2 tabl., następnie przez 240 dni 2 razy dziennie po 1 tabl.
Schematy pór dnia:
1.    Na przykład, 2 razy dziennie po 1 tabl. (rano), 2 tabl. (wieczorem).

Schematy cykliczne:
1.    Na przykład, przez 21 dni raz dziennie 1 tabl., następnie przez 7 dni przerwy. Cykl ten należy wykonać 12 razy.

Schematy alternatywne:
1.    Na przykład, 1 raz dziennie po 1 tabl., a w przypadku gorączki 2 razy dziennie po 1 tabl.

Udostępnione w systemie e-zdrowie (P1) ze względu na jednostkę dawkowania:
1.    Jednostki międzynarodowe, na przykład dla insuliny 12 j.m.,
2.    Krople, na przykład 2 razy dziennie po 1 kroplę,
3.    Opakowania, na przykład 1 opakowanie na 30 dni.
 
W planach są równie następujące udostępnienia:
1.    podania w jednostkach nietypowych nieuwzględnionych przy rejestracji produktu (planowane do 30.06 w środowisku produkcyjnym),
2.    schematów dla leków złożonych, na przykład wstrzykiwaczy i igieł (planowane do 30.06 w środowisku produkcyjnym),
3.    schematów dla wyrobów medycznych, z planowanym terminem udostępnienia dokumentacji integracyjnej do 16.07 i udostępnienia w środowisku produkcyjnym do 09.08.

Narzędzia informatyczne wykorzystywane przez wystawców recept powinny obejmować powyższe schematy, aby zapewnić klarowność i zgodność z zapisami dotyczącymi dawkowania leków – napisano w treści.

Wprowadzenie nowości nie zawsze jest łatwe i bezawaryjne. Co zrobić, jeśli pojawią się problemy techniczne z wystawieniem recepty?
— Problemy związane z błędami w rejestrze produktów leczniczych prosimy zgłaszać do Centrum e-Zdrowia. Farmaceuci mają również możliwość zgłaszania nieprawidłowości w receptach poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony na portalu ezdrowie.gov.pl — wskazano w komunikacie rządowym.

Ministerstwo Zdrowia zakończyło procedowanie projektu rozporządzenia dotyczącego recept, które będą głównie skierowane na recepty ważne przez 365 dni, z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem. W celu rozwiązania ewentualnych problemów technicznych związanych z tymi wymaganiami zaleca się wystawianie kolejnych recept o krótszym okresie stosowania do 120 dni oraz podanie "daty realizacji od", aby zapewnić pacjentowi ciągłość kuracji - podano.

Ministerstwo Zdrowia planuje także wprowadzenie zmian legislacyjnych dotyczących art. 96a ust. 7aa i 7ab ustawy Prawo farmaceutyczne, co ma na celu klarowanie zapisów dotyczących sposobu dawkowania na receptach – wyjaśniono w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Rx.edu.pl
Źródło: Medonet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.