RPP nie zmieniła stóp procentowych

RPP nie zmieniła stóp procentowych

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyło się w środę. Decyzja dotycząca stóp procentowych jest zgodna z prognozami, które zakładały utrzymanie stawek, co oznacza, że kredytobiorcy nie powinni liczyć na istotniejsze zmiany w oprocentowaniu kredytów – podał serwis Businessinsider.com.pl

W środę zakończyło się dwudniowe lutowe posiedzenie RPP. Nie przejdzie ono jednak do historii. Od października 2023 r. główna stawka wynosi 5,75 proc. i tak będzie przez co najmniej kolejny miesiąc. Dodatkowo oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 5,25 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 6,25 proc. - czytamy w informacji.

Te stawki obowiązują banki, ale decyzja RPP przekłada się każdorazowo na ofertę dla zwykłych klientów. Brak zmian w stopach procentowych oznacza, że zarówno oprocentowanie depozytów i lokat oraz pożyczek i kredytów nie powinno się istotnie zmienić – wskazano w informacji.

Środowa decyzja RPP nie zaskoczyła ekonomistów. Nikt nie sp[odziewał się zmian stóp procentowych w lutym. Rozbieżności pojawiają się dopiero przy prognozach na dalszą część roku – czytamy dalej.

Zdaniem ekonomistów luty to czas wyczekiwania na projekcję inflacyjną, czyli kluczowe prognozy, które pozwolą przewidzieć, kiedy inflacja zbliży się do celu. Ten, przypomnijmy, wynosi 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem +/— 1 pkt proc. Nowa projekcja pojawi się jak co roku w marcu. To wtedy możemy spodziewać się ewentualnych zmian w podejściu Rady Polityki Pieniężnej – stwierdzono.

Oprócz inflacji, do kluczowych czynników branych pod uwagę w kontekście zmian stóp procentowych, należy zaliczyć: dynamikę płac (im większe podwyżki, tym większa presja na wzrost cen i trudniej o obniżki stóp) i wzrost gospodarczy (im większa dynamika PKB, tym mniejsza potrzeba stymulowania gospodarki, co pozwala utrzymać wyższe stopy, jeśli jest to potrzebne dla realizacji celu inflacyjnego) – podkreślono w treści.

Eksperci, zapowiadając środową decyzję, sugerowali, że uważniej trzeba się będzie wczytywać w komunikat po posiedzeniu oraz wsłuchiwać w konferencję prezesa Glapińskiego zaplanowaną na 8 lutego o godz. 15.00 – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: RMF24 //Shutterstock
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.