RPP podwyższyła stopy procentowe

RPP podwyższyła stopy procentowe

"W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej, niż dotychczas oczekiwano. Dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP" - tak Rada Polityki Pieniężnej tłumaczy swoją środową decyzję.

Po wielokrotnych zapowiedziach i zapewnieniach o tym, że zanim stopy procentowe pójdą w górę, Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała zapoznać się z nową, listopadową projekcją inflacyjną, Rada podniosła je jednak w październiku i to od razu aż o 0,4 punktu procentowego, wprawiając rynek finansowy i ekonomistów w pewne osłupienie. Narzekając na to, że wcześniejsza komunikacja banku centralnego okazała się do niczego, samą podwyżkę większość oceniła jednak pozytywnie – podał serwis Money.pl

Podwyżka stóp w NBP powinna przełożyć się teraz na podobnej skali wzrost stawki WIBOR 3M na rynku. To od niej zależy wysokość oprocentowania większości kredytów bankowych. Dla posiadaczy kredytów w złotych podwyżka będzie więc oznaczać  wyższe raty do zapłaty – napisał serwis Money.pl

Jeśli chodzi o oprocentowanie lokat bankowych, to zapewne wzrośnie ono w mniejszym stopniu niż kredytów, tak aby banki mogły zwiększyć rentowność swojej działalności – czytamy dalej.

Ekonomiści zastanawiają się teraz, czy nagła podwyżka o 40 punktów bazowych była jednorazowa, czy to początek cyklu. Logiczniejsze wydawałoby się to drugie rozwiązanie, ale w komunikacie po posiedzeniu Rady nie ma ani słowa o jakichkolwiek kolejnych podwyżkach w przyszłości. Wyjaśnić to powinien dziś prezes NBP Adam Glapiński, w czasie swojej konferencji prasowej. Wg ekonomistów ING brak zapowiedzi dalszych podwyżek będzie oznaczał ponowne osłabienie się złotego – napisano w informacji.

Wczoraj złoty oczywiście zyskał na wartości,  najpierw dzięki premierowi Morawieckiemu, który zasugerował, że RPP powinna podnieść stopy, a potem dzięki samej podwyżce – przypomniał serwis. (jmk)

Foto: Biznes w INTERIA.PL - Interia

Źródło: Money.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.