Rząd dalej zmienia system podatkowy

Rząd dalej zmienia system podatkowy

Posłowie przegłosowali poprawki do projektu Nowego Ładu. Zmiany szykują się przede wszystkim dla dużych rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci – poinformował serwis Businessinsider.com.pl

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w czwartek zmiany w ustawach podatkowych, jakie mają zostać wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród wprowadzonych poprawek znalazł się zapis wprowadzający ulgę dla rodzin z czworgiem lub większą liczbą dzieci. Znika za to w dotychczasowej formie ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Zastąpi ją inne rozwiązanie – napisano w informacji.

Poprawkę dotyczy duży rodzin zgłosił poseł Włodzimierz Tomaszewski z partii Republikanie, ale jej działanie wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

- Istotą poprawki jest, że rodzice z co najmniej czworgiem dzieci będą mieli dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł, a więc takiej, jak w przypadku PIT dla młodych.

Jeśli rodzice rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dolicza się 85 tys. zł, co daje odliczenie w wysokości 115 tys. zł na każdego rodzica. Co ważne, ta ulga dotyczy nie tylko osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych, ale też tych, którzy płacą podatek liniowy czy podatek zryczałtowany – powiedział Sarnowski.

Komisja przyjęła także poprawkę zmieniającą zasady rozliczania się osób  samotnie wychowujących dzieci. Obecnie podatek osoby samotnie wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Jak powiedziała posłanka Dominika Chorosińska (PiS), ze względu na wzrost kwoty wolnej od podatku to rozwiązanie dawałoby większe korzyści osobom samotnie wychowującym dzieci, niż uzyskują to rodzicie, pozostający w małżeństwie. Zaproponowała ona likwidację tej zasady i wprowadzenie ulgi na dziecko samotnego rodzica w kwocie 1,5 zł. Komisja tę propozycję przyjęła – czytamy dalej.

Przedstawiciele rządu argumentowali, że zmiana będzie korzystna dla najmniej zarabiających. - Dotychczasowa ulga procentowa w poprawce została zastąpiona ulgą kwotową. (...) średnio dotychczas to odliczenie dla osób samotnie wychowujących dzieci wynosi 1154 złote, natomiast zaproponowana poprawka daje odliczenie kwotowe w wysokości 1,5 tys. złotych - argumentował Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na wypowiedź, którego serwis się powołał.

Zdaniem Małgorzaty Samborskiej z Grant Thornton będą jednak osoby, które na zmianie stracą. - Przy uldze 1,5 tys. zł tylko grupa najsłabiej zarabiających nie straci - skomentowała dla TVN24 Biznes.

Jak wyjaśniła, w przypadku pensji na poziomie 3 tys. zł kwota podatku rozliczanego samodzielnie (1020 zł) jest mniejsza niż proponowana ulga (1,5 tys. zł), więc podatnik zmiany nie odczuje. W przypadku wyższych zarobków - 3,5 tys., 5 tys. czy 7 tys. zł - podatek przekracza już kwotę ulgi, zmiana jest więc niekorzystna – czytamy w informacji.

Podwyżka kwoty wolnej i zmiana składki zdrowotnej to kolejne rządowe zmiany w podatkach – wspomina portal.
 
W projekcie zmian w ustawach podatkowych przewiduje się także zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w robotyzację i modernizację, m.in. poprzez wprowadzenie tzw. ulgi na robotyzację pozwalającej na zmniejszenie obciążeń podatkowych w wyniku zakupu fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz oprogramowania i rzeczy niezbędnych do obsługi tych robotów, modernizację w zakresie ulgi na badania i rozwój oraz ulgi na innowacyjnych pracowników. Ulgi te będzie można rozliczyć przez sześć lat – wyjaśnił Businessinsder.com.pl.

Kolejną zmianą, która dotyczy przedsiębiorstw, jest poszerzenie możliwości stosowania tzw. estońskiego CIT, a więc rozwiązania, w ramach którego zysk firmy nie jest opodatkowany, dopóki w niej pozostaje.

Wszystkie zmiany podatkowe, które rząd wprowadza w ramach Polskiego Ładu, mają skutkować spadkiem dochodów budżetu o 16,5 mld zł. – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Wyborcza.biz

Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.