Sztuczna inteligencja wspomoże lekarzy

Sztuczna inteligencja wspomoże lekarzy

Rząd chce udostępnić cyfrowe narzędzia, które przeanalizują stan zdrowia pacjenta – podał za piątkowa "Rzeczpospolitą" serwis Money.pl. Wskazano w treści, że algorytmy sztucznej inteligencji mają podpowiadać lekarzom, jak leczyć pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia - jak czytamy - planuje wdrożyć nowe, centralne usługi cyfrowe, które mają wspomagać analizę stanu zdrowia pacjenta, zostanie też utworzone centralne repozytorium danych medycznych. Jak poinformowano, tak wynika z Krajowego Programu Reform 2023/24.

- Zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennej pracy lekarza może być potrzebne, chociażby w ocenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. W niektórych zachodnich systemach takie algorytmy już funkcjonują - mówi, cytowany przez gazetę, Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Algorytm będzie mógł przykładowo wygenerować raport wskazujący na nieprawidłowości w zdrowiu pacjenta lub w procesie leczenia. Dzięki temu lekarze nie będą musieli sami analizować danych z aplikacji monitorujących np. poziom cukru, ciśnienie czy rytm serca - czytamy.

Zwrócono uwagę, że zmiany wiążą się z dwoma ważnymi rozporządzeniami opracowywanymi w Unii – w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia oraz aktu w sprawie sztucznej inteligencji – wskazano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Rynek Zdrowia
Źródło: / Money.pl / Rzeczpospolita nr 64 z dnia 17-03-2023 /

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.