15 miejscowościom zostanie nadany status miasta w 2023 r. Łącznie na mapie Polski będzie 979 miast – czytamy w informacji portalu Businessinsider.com.pl
Uroczystość nadania praw miejskich z udziałem premiera oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji zaplanowano na 29 grudnia na godz. 11.
Najwięcej miast przybędzie w województwie łódzkim i w mazowieckim. Status miasta 1 stycznia w 2023 r. otrzyma 15 miejscowości: po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwie w województwach małopolskim i świętokrzyskim oraz po jednej w województwach dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.
Na mapie Polski obecnie są 964 miasta. W 2022 r. przybyło ich 10. Z początkiem 2023 r. liczba miast wzrośnie do 979.
W województwie łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrkowskim oraz Ujazd w powiecie tomaszowskim. Wszystkie te miejscowości miały już prawa miejskie do 1870 r.
Na Mazowszu status miasta otrzymają: Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim. Jak wynika z uzasadnienia, te miejscowości miały prawa miejskie do 1869 r. – przypomniał serwis.
Nowymi miastami w województwie świętokrzyskim będą Łopuszno i Piekoszów położone w powiecie kieleckim.
W Małopolsce status miasta otrzymają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. Prawa miejskie Książ Wielki prawdopodobnie uzyskał przed 1381 r., a utracił je w 1869 r. Czarny Dunajec od 1925 r. był gminą miejską, a prawa miejskie utracił na mocy ustawy z 1933 r. – czytamy w informacji
Na Dolnym Śląsku nowym miastem będzie Miękinia. Miejscowość położona jest w powiecie średzkim i liczy ponad 2 tys. mieszkańców. W województwie śląskim będą to Włodowice w powiecie zawierciańskim. W przeszłości Włodowice miały prawa miejskie, a utraciły je w 1870 r.
W Wielkopolsce miastem zostanie Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Miasteczko Krajeńskie posiadało prawa miejskie w XV w., jednak miasto zostało zniesione w 1973 r. – wskazał serwis. (jmk)
Foto: Express Bydgoski
Źródło: Businessinsider.com.pl